Terleme Tedavisi

terleme-tedavisi
Terleme Tedavisi

Terleme Tedavisi İzmir

Özellikle el, ayak ve koltuk altında ortaya çıkan aşırı terleme problemiyle, bir çok kişi rahatsız olmaktadır. Kişiler için sosyal hayatı çekilmez kılan aşırı terleme bozukluğunun tıp literatüründeki adı "hiperhidrozis"dir. Hiperhidroz hastaları fazla miktarda ter ürettikleri için el, ayak, yüz ve koltuk altları genellikle nemlidir.

Bu kişilerde, sıcaklık, sosyal ortam, obezite ya da duygusal duruma bağlı olarak ter bezleri aşırı uyarılır ve terleme, olması gerekenden fazla olur.

Terleme doğaldır, fakat ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artması, beraberinde kokuya da sebep olabilir

Hiperhidroz tedavisinde, lokal olarak Botulinum Toksin Tip A uygulaması çok başarılıdır. Botulinum Toksin Tip A, ter bezlerine giden aşırı sinir uyarısını azaltarak etki gösterir. Uygulama pratiktir. Koltuk altı, ayak tabanı veya ellerde aşırı terleme olan bölgeye, cilt altına minik enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Lokal anestezik kremler veya soğutucu spreyle ağrı kontrolü sağlanarak kişinin ağrısız ve konforlu bir uygulama geçirmesi sağlanır. Etkinliği ortalama 6 ay kadar devam eder. Zamanla yapılan tekrarlar, tedavinin etkinliğini artırır.

terleme-tedavisi

asiri-terleme-bozuklugu

 

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı