İzmir Burun Estetiği

İzmir Burun Estetiği
İzmir Burun Estetiği

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği diğer adıyla rinoplasti, burundaki şekil bozukluklarını gidermek amacıyla uygulanan bir estetik işlemdir. Başka bir deyişle burun estetiği ameliyatı ile burnunuz yüzünüze oranla çok küçükse uzatabilir, uzunsa kısaltabilir, kemerli görünüm, eğrilik gibi şekilsel bozuklukları ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca hastaların nefes almasını zorlaştırıcı burundaki kemik eğrilikleri de rinoplasti ile tedavi edilebilmektedir.

Burun Estetiği Adayı Nasıl Belirlenir?

Yüzün, vücudun en çok dikkat çeken bölümü olmasının yanı sıra burun da yüzün tam ortasına konumlanmış olması ile yüz güzelliğini en çok etkileyen unsurlardandır. Bu nedenle estetik bir burna sahip olmak isteyen herkes aslında birer burun estetiği adayıdır. 

Elbette cerrahi bir işlem olduğundan bazı sınırlar da mevcuttur. Öncelikle burun estetiği ameliyatı için gelişim çağının tamamlanmış olması yani 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra burun estetiği isteyen kişinin sağlık durumumun da bıçak altına yatmaya uygun olması gerekmektedir. 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği genel anestesi altında gerçekleştirilir, ağrı hissi yoktur. Ortalama olarak 2 saat süren bir işlemdir. 

Burun estetiği ameliyatı açık veya kapalı olmak üzere iki teknik ile yapılmaktadır. Açık teknikte işlem burun tabanından kesi açılarak gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında burnun bütün yapısı cerrahın gözü önündedir. Bu nedenne uygulaması daha kolay bir işlemdir. Kapalı teknik diğer adı ile izsiz teknikte ise işlem burun deliklerinden girilerek yapılır. Buruna hiçbir kesi açılmaz. Ancak ameliyatın burun içini görmeden yapılmasından ötürü cerrahın tecrübesi açık tekniğe göre çok daha önem taşır. Cerrahlar genelde bu iki teknikten birini tercih etmiş ve o alanda uzmanlaşmış olur. Yani hangi tekniğin kullanılacağı istediğiniz işleme ve doktorunuzun tecrübesine bağlı olmaktadır. 

Burun estetiği ameliyatlarında artık minimal boyutlarda tampon kullanılmaktadır. Bu da hastanın hem rahat nefes almasını sağlar hem de ağrılı tampo çıkarma aşaması yaşanmaz. Hatta burun estetiği ameliyatını tamponsuz gerçekleştirmek de mümkündür. Ancak ameliyat esnasında beklenmedik bir komplikasyonda tampon kullanılması gerekebileceği için kullanılmayacağının garantisi önceden verilemez. 

burun-ameliyati-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler

izmir-burun-estetigi

Burun Estetiğinde Hangi İşlemler Uygulanır?

Burun estetiği ameliyatı öncesinde hasta ayrıntılı bir muayene sürecinden geçmektedir. Bu süreçte arzu edilen burun şekline kavuşmak için yapılacak işlemler de planlanmaktadır. Öyle ki burun estetiğinin başarısını etkileyen en önmeli faktörlerden biri de burun estetiği ameliyatının planlamasıdır.

Burun estetiği ameliyatı sırasında uygulanan işlemler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Burun küçültme
 • Burun büyütme
 • Burun ucu kaldırma
 • Burun eğriliğini düzeltme
 • Burun kemerinin onarılması
 • Burun kanatlarının küçültülmesi
 • Burun deliklerinin daraltılması 
 • Burun fonksiyonlarını engelleyen sinüs şekil bozukluklarının düzeltilmesi ve polip gibi oluşumların alınması. 

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi - Sonrası

Burun estetiği ameliyatı öncesinde hastanın tıbbi geçmişi değerlendirilir ve ameliyata uygun olup olmadığına karar verilir. Ameliyata karar verilmesi durumunda cerrah ile birlikte hastanın beklentilerinin değerlendirildiği hazırlık süreci başlar. Burada beklentilerin, kişinin yüz yapısına uygun olması ve gerçekçi olması önemlidir. Kişi, önerileri dikkate alıp cerrah ile ortak bir hedef belirlemelidir. Sigara içenler, ameliyattan önce sigara kullanımını kesmelidirler. 

Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süreci hızlı seyretmektedir. Hasta, işlemden sonra aynı gün taburcu edilir. Gerek duyulursa 1 gün hastanede yatış süresi de olabilir.Ameliyat sonrasındaki süreçte ya ağrı hissi olmaz ya da olması durumunda bu ağrılar hafif ağrı kesiciler ile atlatılır. Yüzdeki şişlikler ve morluklar bir hafta içinde kaybolacaktır. 

Kişi bir hafta evde istirahat etmeli ve kendini yoracak aktivitelerden kaçınmalıdır.  Özellikle ilk üç gün yüksek yastıkla yatmak gibi yöntemlerle daha çok özen göstermelidir. 

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yüksek yastık kullanılmalıdır.
 • Burun ve yüz bölgesi travmatik olaylardan korunmalıdır.
 • Ağır gözlük kullanılmamalıdır.
 • Güneş ışınlarına ilk 6 ay direk maruz kalınmamalıdır.
 • Solaryum, buhar banyosu gibi alanlardan kaçınılmalıdır.
 • Nezle ve grip gibi hastalıklardan maksimum derecede korunulmalıdır. 
dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı