Kimyasal Peeling

kimyasal-peeling
Kimyasal Peeling

Yüzeysel Kimyasal Peeling

Meyve asitleri ile yapılan peeling yöntemidir. Bitkisel peeling şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle vs. uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA) dır. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar.

Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır. Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir. İşlem sonrası hemen günlük hayata dönülebilir.

Orta Derinlikte Kimyasal Peeling

TCA - Trikloroasetik asit (10% - 35%) ve glikolik asitler ile yapılmaktadır. Ter bezleri, yağ bezleri ve kıl foliküllerinin bulunduğu dermisin derindeki tabakasında harabiyete yol açarak pigment değişikliklerini, hafif - orta derecedeki kırışıklıkların tedavisini de içeren fotoyaşlanma etkilerini düzeltmede ve ayrıca güneşe maruz kalmış ciltte, özellikle yüzde, ellerde, ön kolda ve boyunda ortaya çıkan kanser öncesi bir cilt hastalığı olan aktinik keratoz tedavisinde etkili olan bir yöntemdir.

İşlem sonrası uygulanan bölge kırmızı bir renk alır. Daha sonra cilt rengi kahverengiye doğru koyulaşır ve 2-3 gün içinde deri dökülmeye başlar. İyileşme süreci yaklaşık 1 hafta sürmektedir. İyileşme sürecini hızlandırmak için cilt temiz tutulmalı, her gün birkaç defa yıkandıktan sonra nemlendirici bir pomad sürülmelidir.

kimyasal-peeling

yuzeysel-kimyasal-peeling

Derin Kimyasal Peeling

TCA (50%), Bakers, Fenol ve Jessner's solüsyonları ile yapılan peeling yöntemidir. Ciddi oranda soyulma gerçekleştirilmektedir. Akne ve sivilce izleri, skarlar, cilt lekeleri ve kırışıklıkların tedavisinde çok etkilidir. Ağrılı ve acılı bir işlem olması nedeniyle lokal anestezi altında yapılır. İşlemden sonraki süreç oldukça ağrılıdır.

Düzenli ağrı kesici kullanılması gerekir. Yüzde 1 – 2 hafta devam eden şişlikler görülür. Yaklaşık 1 ay iyileşme süreci vardır ve kızarıklığın tamamen iyileşmesi 3 aya kadar sürebilir. Diğer kimyasal peeling yöntemlerine göre çok daha etkilidir ve etkisi uzun süre devam eder. Koyu tenli kişilerde muhtemel kalıcı renk açılması ihtimali dolayısıyla açık renk cilt yapısına sahip bireyler için daha uygun bir peeling yöntemidir.

Hangi Durumlarda Kimyasal Peeling Uygulanmaz?

  • Aktif uçuk (herpes virüs) enfeksiyonu varlığı,
  • Son 3-12 ay arasında geçirilmiş orta veya derin peeling uygulaması,
  • Yakın zamanda geçirilmiş yüz cerrahisi (en az 6 ay beklenmelidir)
  • Anormal skar oluşumu, keloid hikayesi ve geç yara iyileşmesi öyküsü olması,
  • Radyoterapi öyküsü,
  • Salisilik asit peelingi için Aspirin alerjisinin olması,
  • Kan sulandırıcı kullanımı
  • Yoğun sigara kullanımı
  • Gebelik / Emzirme dönemi
  • Yoğun güneş ışığına maruz kalma riski olan durumlarda, kimyasal peling uygulaması güvenli değildir.
dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı