El Cerrahisi

el-cerrahisi
El Cerrahisi

El Cerrahisi Nedir?

Ellerimiz, çok sayıda kompleks dokunun bir arada ve büyük uyum içinde çalıştığı bir organdır. Bu kompleks yapısı nedeniyle hastalıkları ve yaralanmalarının da bu özel yapıya uygun olarak değerlendirilmesi gerekir. Basit olarak kabul edilen pek çok el sorununun, uygun olmayan tedavileri, kişinin yaşam kalitesini etkileyecek ciddi sonuçlara neden olabilir.

El cerrahisi; el ve buna bağlı olarak el bileği, ön kol, dirsek ve kol fonksiyonlarını olumsuz olarak etkileyen; kesici veya künt travmaları, doğumsal anomalileri, aşırı kullanım, enfeksiyon, artrit gibi problemleri tedavi eden uzmanlık dalıdır.

Karpal Tünel Sendromu

Elde sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Başparmak ve yanındaki üç parmağın duyusunu veren; başparmak fonksiyonlarını sağlayan “median” siniri etkileyen bir sorundur. Karpal tünel sendromu median sinirin, el bileğinde, parmakları hareket ettiren tendonlar ile birlikte içinden geçtiği “Karpal Tünel”de baskıya uğraması sonucu gelişir. Kişiler parmaklarda uyuşma, güç kaybı ve ön koldan omuza kadar yayılan ağrılar ile kendini gösterir. Genellikle geceleri uykudan uyandıran uyuşma ve ağrılar, zaman zaman gün içinde de görülebilir. Bu dönemde gerekli önlemler alınmazsa sinirde kalıcı hasar meydana gelebilir. Sonrasında el fonksiyonları ile duyusunun yeniden tam onarılması mümkün olmaz. Tedavi olarak başlangıçta tıbbi tedavi ve gece atelleri kullanılır. Yeterli iyileşme sağlanmazsa cerrahi olarak karpal tünel gevşetilmesi uygulanır. Sinir üzerindeki baskı böylece ortadan kaldırılır.

karpal-tunel-sendromu

el-cerrahisi

Tetik Parmak ( Trıgger Fınger )

Baş parmak dahil her parmakta görülebilir. Parmakları hareket ettiren kirişlerin yüzeyleri çok düzgün kılıflar ile çevrilidir. Bu kirişler çeşitli tünellerden geçerler. Tetik parmak probleminde kılıfların girişi daralır, kirişler kalınlaşır ve kendilerini saran kılıflara sığamazlar. Sonuçta bu problem, avuç içinde hassasiyet ile başlar, parmaklar büküldüğünde takılmalara ve hatta kilitlenmelere yol açabilir. Uzun süren takılmalarda parmak hareketlerinde kısıtlılık ve hareket kaybı ile sonuçlanabilir. Lokal anestezi altında, kirişin takıldığı bölgedeki kılıf serbestleştirilerek problem düzeltilebilir.

Ganglion Kistleri

Kiriş kılıflarının inflamasyonunun neden olduğu, eklem sıvısıyla dolu kistik oluşumlardır. El ve el bileğinin hemen her bölgesinde görülebilir. Ancak genellikle el bileği bölgesinde yerleşirler. “Ganglion kistleri” aniden oluşabileceği gibi birkaç ay veya yıl içinde yavaş yavaş da gelişebilir. Zaman içerisinde büyüyüp küçülebilir, hatta tamamen kaybolabilirler. Nadiren ağrılı olan bu kitleler kötü huylu değildir. Çoğunlukla hiçbir neden olmaksızın gelişirler. Şikayetlerin derecesine bağlı olarak tıbbi veya cerrahi tedavi uygulanır.

Dupuytren Kontraktürü

Avuç içinde cilt altı dokusunun kalınlaşmasıyla, parmaklara kadar uzanan bantların oluşmasıdır. Bu bantlar, avuç içinde bir çekilme yaratır. Orta yaşlarda, genellikle ellerini yoğun kullanan kişilerde gelişir. Tedavisi, cerrahi olarak bu dokunun çıkarılmasıdır. Tedavinin geciktirilmesi veya ertelenmesi el parmak fonksiyonlarında kalıcı kayıplara ve sakatlıklara yol açabilir.

El ameliyatı kaç saat sürer?

El ameliyatı genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Operasyona göre farklılık gösterse de ameliyat süresi 1-3 saat arasındadır.

Karpal tünel sendromu nasıl geçer?

Karpal tünel sendromu tedavisinde ödem çözücü jeller ve ağrı kesici kullanılır. El atelleri ve kortikosteroid enjeksiyonları da kullanılır.

Karpal tünel sendromu kimlerde görülür?

Genelde 40-50 yaş aralığındaki insanlarda görülen karpal tünel sendromu bileği dar olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Ayrıca; alkol kullananlarda, damar hastalığı olanlarda, diyabet hastalarında, fazla kilolu olan kişilerde daha fazla görülür.

Tetik parmak hastalığı neden olur?

Tetik parmak hastalığı parmakları sürekli olarak zorlamak ve tekrarlayan hareketlerden dolayı oluşur.

Tetik parmak hastalığı belirtileri nelerdir?

Tetik parmak hastalığı belirtileri; parmaklarda hareket kısıtlılığı, parmakları tam olarak açamama, parmaklarda ağrı ve parmaklarda şişlik olarak sıralanabilir.

Ganglion kisti tehlikeli midir?

Ganglion kisti içi su dolu iyi huylu kistlerdir. Tendon ve eklemleri etkiler. Kötü huylu tümöre dönüşmezler.

Ganglion kisti nasıl boşaltılır?

Ganglion kisti boşaltması için cerrahi uygulama gerekmez. Eklemi hareketsiz tutacak atel kullanılabilir ya da kitle enjektör yardımıyla boşaltılabilir.

Dupuytren kontraktürü tedavi edilmezse ne olur?

Dupuytren kontraktürü tedavi edilmezse parmaklarda kalıcı fleksiyon kontraktürleri meydana gelebilir.

Dupuytren kendi kendine geçer mi?

Dupuytren hastalığı kendi kendine geçmez. Genel olarak ağrısızdır ancak bazı hastalarda ağrı görülebilir.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı