Yüz Germe

yuz-germe
Yüz Germe

Yüz Germe Nedir?

Yüz bölgesinde estetik kavramı, özellikle kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Her dönemde cilt sağlığının ve gençliğinin korunması amacı ile farklı yöntemler uygulanmıştır. Modern tıbbın imkanları doğrultusunda günümüzde birçok estetik uygulama güvenilir ve kalıcı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yüz germe uygulaması da bu estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. 

Yüzdeki sarkmalara neden olan fazlalık derinin cerrahi operasyon ile alınması işlemidir. Kalan deri ise gergin bir görünüme kavuşur ve yüzde on yıl gençleşme etkisi sağlar. 

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz bölgesi; alın, şakaklar, yanak, dudak ve göz çevresi, çene ve boyun ile bir bütündür. Bu nedenle yüz germe ameliyatlarını planlarken uzmanlar herbirini bir bütün olarak değerlendirmektedir. Yüz germe ameliyatı sırasında yüzde oluşan sarkmaların giderilmesi için; kas, sinir ve yağ dokusundaki fazlalıklar alınmakta ve pot oluşturacak bölgelerde gerekli miktarda kırpmalar uygulanmaktadır. 60 yaş üzerindeki hastalarda boyun bölgesinde de ciddi oranda deformasyon yaşandığı için bu bölgede de işlem uygulanmaktadır. 

Yüz Germe Ameliyatına Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Genetik ya da çevresel faktörlerin etkisi ile cilt yaşlanmaktadır. Öyle ki yapısı oldukça hassas olan ve sürekli güneş ışınlarına ve havadaki kirli gaza maruz kalan yüz bölgesi oldukça çabuk yaşlanmaktadır. Tıp alanındaki gelişmeler sonucunda birden farklı cilt gençleştirme yöntemi uygulanabilmektedir.

Bu yöntemler arasında en sık tercih edilenleri ise; dolgu, botoks, rafyofrekans gibi ameliyatsız yöntemlerdir. Söz konusu ameliyatsız yöntemler; cilt aypısındaki minimal çizgileri ve sarkmaları düzeltebilmektedir. Ancak özellikle 50 yaş sonrasında bu yöntemlerin etkinliği oldukça düşük olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar yüz germe ameliyatını önermektedir. Çene ve alın bölgesindeki derin çizgilerin, yanaklardaki hacim kaybı ve sonrasındaki ileri derecedeki sarkmaların tedavisi ancak yüz germe ameliyatı ile mümkün olabilmektedir. 

yuz-germe

yuz-germe-ameliyati

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Yüz germe ameliyatından önce uygunluk durumunuzun değerlendirilmesi açısından bir uzmana görünmeli ayrıca bir hastalığınız ve/veya kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları doktorunuza bildirmelisiniz. Yüz germe ameliyatının orta yaşların sonlarına doğru uygulanması önerilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı  Sonrası

Yüz germe ameliyatı ağrısız bir işlemdir. Hasta 1-2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Ancak hatsanın kendini iyi hissetmesi durumunda işlemden sonra birkaç saat içinde de taburcu edilebilir.  Evde istirahat süresi ile birlikte normal yaşama dönüş 1 haftayı bulmaktadır. Dikişler de 1 haftanın sonunda alınır. Birkaç haftadan sonra ise hasta artık tamamen normale döner ve dikkat edilmesi gereken hiçbir unsur kalmaz. 

Yaşlanma Sırasında Yüzde Neler Olur?

  • Yer çekimine bağlı olarak dokular aşağıya doğru sarkar. Bu etki kalın ciltlerde daha belirgindir. Kaşlar, üst göz kapakları, yanaklar ve boyun yerçekiminden en çok etkilenen yapılardır. Yaş ilerledikçe kaşlarımız ve üst kapaklarımız aşağıya doğru yığılır, yanaklar aşağıya doğru sarkar ve burundan dudaklara doğru inen çizgiler derinleşir. Çene kemiğinin kenarında yığılmalar başlar, boyun cildi gevşer ve gıdı belirginleşir.
  • Yüzde yumuşak doku kaybı olur. Cilt altı dokusunun kaybedilmesine bağlı olarak cilt incelir, yanaklar dolgunluğunu kaybeder, gözler çukura kaçar, gözaltı torbaları belirginleşir, orta yüz bölgesi basıklaşır. Orta yüz dolgunluğunu kaybederken yüz cildi çene kenarlarına yığılır. Gençken oval olan yüz zamanla yuvarlaklaşır, daha sonra da dikdörtgen bir şekil alır.
  • Cilt yaşlanması başlar. Cilt incelir, elastikiyetini kaybeder. Özellikle güneş ışığına bağlı olarak yüzde lekeler, ileride kansere dönüşebilecek deri lezyonları oluşur. Mimik kaslarının etkisi ile mimik çizgileri en çok göz kenarlarında, kaşlar arasında ve alında ortaya çıkarlar.

Yüzdeki Yaşlanmayı Geciktirmek Mümkün mü?

Yaşlanmayı belirleyen belki de en önemli faktör genetiktir. İyi bir genetik yapıya sahip olan kişi çevre koşulları kötü de olsa geç yaşlanır. Bunun dışında ırksal özellikler önemlidir. Kalın ciltli Akdeniz ırkında daha çok yer çekimine bağlı sarkmalar gözlenirken, ince ciltli sarışın Kuzey Avrupalılarda kırışıklıklar daha belirgin olur.

Yaşlanma konusunda kişinin kontrol edebileceği faktörler ise şunlardır: düzenli uyumak, iyi beslenmek, güneşten uzak durmak, bol sıvı tüketmek, sigara içmemek, fazla alkol tüketmemek, stresten uzak durmak, temiz bir ortamda yaşamak, fazla makyajdan kaçınmak, düzenli nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanmak. 

Stresten uzak bir yaşama biçiminin yanı sıra; sık kilo alıp vermeme, sağlıklı ve temiz beslenme, sigara-alkol gibi zararlı maddelerinin tüketilmemesi de yaşlanmayı geciktirmektedir. 

Yüz Gençleştirme İşlemleri

Yüz gençleştirme işlemleri yaşlanmaya bağlı olarak yüzde oluşan izleri ortadan kaldırmaya yönelik bir seri cerrahi ve cerrahi dışı işleme verilen genel isimdir.

Ameliyat Dışı Yüz Gençleştirme İşlemleri

Ameliyatsız gençleştirme işlemleri arasında askı işlemleri, cilt soyma işlemleri, botulinum toksin ve dolgu uygulamaları sayılabilir.

  • İp ile askılama yöntemi; Kapalı yöntemle ve özel ipliklerle yapılan askılarla kaşlar, orta yüz bölgesi ve boyun askılanabilir. Hafif sarkmalar üzerinde etkili olurlar. Etki süreleri kullanılan materyale göre değişkendir. Eriyebilen ipliklerin etkisi yaklaşık 1,5 – 2yıl kadar sürer. Erimeyen, silikon kaplı iplerle yapılan askılama çok daha uzun sürelidir.Cerrahi için henüz erken olduğu düşünülen hastalarda ve cerrahi istemeyen hastalarda uygun yöntemlerdir. Lokal anestezi altında uygulanırlar ve işlem sonrası iyileşme süreçleri çok kısadır.
  • Cilt soyma işlemlerinde amaç cildin lekelenmiş, hasar görmüş ve kırışmış üst tabakasını uzaklaştırıp yerine yeni ve taze bir cildin gelmesini sağlamaktır. Bu işlem cildin ya mekanik olarak zımparalanması ile (dermabrazyon), ya çeşitli asitlerle yakılarak soyulması ile (kimyasal soyma, kimyasal peeling), ya da lazer ışınları yardımı ile soyulması ile gerçekleştirilir.
  • Lazerler ve diğer ışık uygulamaları cildin soyulmasının yanı sıra cilt altındaki kolajen üretimini de uyararak cildin kalınlaşmasını ve tazelenmesini de sağlar.
  • Botulinum toksin uygulamalarında amaç mimik kaslarını etkisiz hale getirerek mimik çizgilerinin oluşmasını engellemek ve derinleşmelerini geciktirmektir. Daha çok yüzün üst bölümüne uygulanır. Göz kenarlarındaki kaz ayakları, kaşlar arasındaki dikey çizgiler ve alındaki yatay çizgilerde çok etkilidir.
  • Dolgu maddeleri yüzdeki derin kırışıklıkların doldurulmasında, orta yüzde oluşan hacim kaybının yerine konulmasında, yüz konturlarının belirginleştirilmesinde, dudakların dolgunlaştırılmasında çeşitli dolgu maddeleri kullanılır. Geniş alanlarda hastanın kendisinden alınan yağ dokusu tercih edilirken, daha küçük alanlar için hazır dolgu maddeleri uygulanır. Bunlar arasında en sık kullanılan Hyaluronik asit adı verilen ve vücutta hücreler arasındaki bağ dokusunda bulunan maddedir.
  • Işık kaynakları (IPL) BBL soyucu olmayan lazerler, radyofrekans gibi sistemler. Bu sistemler ciltteki fibroblast denilen hücrelerin uyarılması ile kollejen sentezini ve elastini tetikler. Bunlar ciltte sıkılaşma, cilt kalitesinde düzelme sağlarlar.

Yüz Gençleştirme Ameliyatları Nelerdir?

Yüz gençleştirme ameliyatlarını üçe ayırıyoruz:

Üst yüz gençleştirme

Alın bölgesi, şakaklar, kaşlar ve üst göz kapakları . Bu bölgede ameliyat olarak daha çok yer çekiminin yaratığı sarkmalara yönelik kaldırma işlemleri yapılır. Bunlar arasında endoskopik ve açık alın germe işlemleri, şakak germe, kaş kaldırma, kaş askıları, üst göz kapağı cerrahisi (üst blefaroplasti) sayılabilir.

Orta yüz gençleştirme

Alt göz kapakları, yanaklar ve elmacık kemikleri. Bu bölgede amaç bozulmuş olan alt göz kapağı-yanak ilişkisini düzeltmek, aşağıya sarkmış olan yanağı yukarı taşımak ve oluşan yumuşak doku kaybını yerine koymaktır. Bu işlemler arasında alt göz kapağı ameliyatı (alt blefaroplasti), endoskopik orta yüz germe, alt kapaktan yapılan orta yüz germe işlemleri, orta yüz askıları, yağ enjeksiyonları ve dolgular sayılabilir.

Alt yüz ve boyun germe

Çene kenarları, alt dudaklar ve boyun. Bu bölgede amaç yer çekiminin etkisi ile aşağı sarkan yüzü yukarı kaldırmak, çene kemiğinin üzerinde oluşan cilt yığılmalarını (jowl) düzeltmek, boyundaki yağ fazlasını almak ve boyunu germektir. Bu işlemler arasında yüz ve boyun germe ameliyatları, boyuna liposuction işlemleri sayılabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Buz Uygulaması

Yüz germe ameliyatı sonrasında buz uygulamaları rahatıcı etkiye sahiptir. Drenler çıkarıldıktan sonra buz uygulaması önerilmektedir. Ameliyat sonrasında dikişlerin alınması için yaklaşık 1 hafta beklenmesi gerekmektedir. Bu süreçte yüz bölgesi her türlü travmadan korunmalıdır. Saç tarama ya da yüz yıkama gibi aktiviteler nazik bir şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda bu süreçte ağır sportif faaliyetler ve fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. 

Yüz gerdirme kaç yaşında yapılmalı?

Yüz germe ameliyatları genelde 45-55 yaş aralığındaki insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Yüz germe işlemi kaç saat sürer?

Yüz germe ameliyatları 3-6 saat arasında değişiklik gösterir. Kişinin şikayetlerine oranla yapılan işleme göre işlem saati değişir.

Yüz germe ameliyatları kaç yaş gençleştirir?

Yüz germe ameliyatları kişiye ve cilt yapısına göre farklılık gösterse de kişi ortalama 10 yaş daha genç görünür.

Yüz germe ağrılı mı?

Yüz germe ameliyatı ağrılı bir işlem değildir. Ameliyattan sonraki birkaç günde bile fazla ağrı görülmez.

Yüz germe kimlere yapılır?

Yüz germe ameliyatı yüz ve boyun bölgesinde sarkma yaşayan kişilere yapılır. Genelde 40 yaşında büyük kişiler bu işlemi tercih etmektedir.

Yüz germe ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Yüz germe ameliyatı sonrasında iz kalmaz. Çünkü kesiler saçlı bölgeden yapılır. Bu sebeple gözle görünür bir ameliyat izi oluşmaz.

Yüz germe ameliyatı kalıcı mı?

Yüz germe ameliyatında sonra işlemin bozulmasının imkanı yoktur. Ancak yıllar geçtikçe cildin kendi doğal hali sarkacağı için yaşlanma belirtileri kaçınılmaz olarak görülecektir.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı