Liposuction

liposuction
Liposuction

Liposuction Nedir?

Liposuction, vücuda açılan 1-2 mm'lik kesilerden ince uzun kanüller ile girilerek yağ dokularının vakumlanması şeklinde uygulanan bir ''yağ aldırma'' işlemidir. Özellikle yağlanmanın fazla olduğu kalça, basen, karın ve bel bölgelerine uygulanır. Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Lipusoction ile bölgesel incelme sağlanır ve vücut hatları daha şekilli bir forma kavuşturulur. 

Liposuction Kimler için Uygundur?

Liposuciton işlemi sanıldığı gibi obezite problemleri olan hastalara değil, daha çok bölgesel yağlanma problemi yaşayan ve zayıflamasına rağmen karın germe, bel, kalça, basen bölgesindeki inatçı yağlardan kurtulamayan kişilere uygulanır. Başka bir deyişle liposuction, bölgesel dirençli yağlanmalar yaşayan kişiler için uygundur. 

Liposuction, kalp hastalığı, diyabeti olmayan ve hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan herkese uygulanabilir bir işlemdir. Cerrahi bir işlem olduğu için liposuction öncesinde bir uzman görüşü almak gerekmektedir. 

Aşırı Yağlanma Nedir; Nedenleri Nelerdir?

Kişnin yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeni ile açığa çıkan aşırı yağlanma genellikle yetişkinlerder görülen bir durumdur. Gerek estetik gerekse de sağlık açısından birtakım olumsuzluklara yol açmaktadır. Aşırı yağlanma; yanlış beslenme alışkanlığı ve hareketsiz yaşam tarzının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna karşın aşırı yağlanmadan korunmak için de sağlıklı ve temiz bir beslenme şeklinin oluşturulmasının yanı sıra egzersiz programlarının da aksatılmaması gerekmektedir. 

Vücudunda aşırı yağlanma görülen ve diyet ile egzersiz ile bu durumdan kurtulamayan insanlar liposuction (liposakşın) uygulamasına başvurmaktadur. Böylece kalıcı ve güvenilir bir şekilde vücuttaki fazla yağdan kurtulmakta, çok dah adinç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki liposuction bir diyet programı değildir. 

 

Liposuction Teknikleri Nelerdir?

Liposuction farklı tekniklerle uygulanabilen başarı oranı yüksek bir işlemdir. 

 • Yüzeysel liposuction: Bu teknik ile cildin hemen altında olan yağ dokularının emilmesi gerçekleştirilir.
 • Ultrasonik Liposuction: Uygulanırken harcanan gücün azalmasını sağlayan bir işlemdir. Özellikle sert bölgelerde faydalı olur ve cildin daha sıkı olmasında tercih edilir. Ultrason tekniğinin kullanılması ile 10 litrenin üzerinde yağ almak mümkün olmaktadır.  
 • Vakum Liposuction: Yağ aldırma işlemi genellikle vakum ile uygulanır. Vakum işleminden önce emmeyi kolaylaştırmak için öncesinde yağ dokusu parçalanır.
 • Lazer Lipoliz: Açılan küçük kesilerden sokulan kanüllerle yağ dokusu lazer ile parçalanır ve kalanları vakum ile alınır. Eğer küçük bir alanda uygulanacaksa sadece lazer de yeterli gelecektir. 
 • Radyo Frekans: Lazer sistemi ile benzerdir ve geliştirilen son teknoloji tekniklerden biridir. Önce liposuction ile yağ alma işlemi uygulanır ardından cihaz ile cilt ısıtılarak sıkılaştırılır ve cildin kendini toparlama süreci hızlandırılır.

liposuction

liposuction-nedir

Liposuction Ameliyatı

İzmir'de liposuction ameliyatı lokal anestezi altında uygulanan işlem sırasında hastaların ağrı hissi yaşamadığı bir işlemdir. Liposuction ameliyatında 1-2 mm'lik kesilerden ince uzun kanüller ile girilerek yağ dokularının parçalanması ardından yağlar vakum ile çekilir. Ameliyat izlerinin görünmemesi açısından kesiler vücut kıvrım yerleri hizasında kaybolacak ve iç çamaşırı altında kalacak şekilde atılır. 

Liposuction Ameliyatında Yaşanabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Liposuction ameliyatı oldukça ciddi bir estetik ameliyattır. Başarısını etkileyen faktörler ise; 

 • Ameliyat olacak kişinin genel sağlık durumu
 • Ameliyat olacak kişiden alınacak olan doku miktarı
 • Ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın yetkinliği ve tecrübesi
 • Ameliyat planlaması
 • Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde bakım
 • Ameliyatın uygulandığı ameliyathanenin yetkinliği

Yukarıdaki maddelerin yeterince nitelikli bir şekilde değerlendirilememesi ve sağlanamaması durumunda birtakım risk faktörleri açığa çıkabilmektedir. Bu risk faktörleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kanama
 • Deri altında kan birikmesi
 • Anestezi uygulamasına bağlı problemler
 • Enfeksiyon
 • Sistemik problemler (Kalp, şeker ya da akciğer hastalıkları) 
 • Emboli 

Liposuction Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Süreçler

Liposuction ameliyatından en az üç hafta önce asprin ve kan sulandırıcı her türlü ilaç ve sigara kullanımı kesilmelidir. Aşırı kilo problemi olan hastaların liposuctiondan önce kilo vermeleri gerekir. Ameliyattan önceki üç gün hazmı kolay besinler tüketilmelidir. 

Ameliyat sonrasında ise iyileşme süreci hızlı seyretmektedir. Hastalar ameliyattan sonra 2-3 hün içinde günlük yaşamlarına dönebilirler. İlk 3 hafta sadece yürüyüşe izin verilmektedir. 3 hafta tamamlandıktan sonra spora başlanabilir. Vücudun istenilen son şeklini alması ise ortalama 4-6 ayı bulmaktadır.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı