Femilift Lazer Tedavisi

Femilift Lazer Tedavisi
Femilift Lazer Tedavisi

Femilift Lazer Tedavisi Nedir?

Kadınların yaşam döngülerinde karşılaştıkları doğum, menopoz gibi hormonal dalgalanmalar, kilo alıp vermeler vajinal dokuya ve pelvik tabana zarar vermektedir. Son yıllarda bu deformasyonların tedavisinde Femilift Lazer Tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. 

Doğumlar sonrasında, özellikle de tekrarlayan normal doğumları takiben, pelvik taban kaslarında ve vajinal kanalda gevşeme, vajen iç yapısında bozulma, stres üriner inkontinans (hapşırma, öksürme, gülme, gibi karın içi basıncını artıran durumlarda istemsiz olarak gelişen idrar kaçırma) adı da verilen idrar kaçırma problemleri gelişmektedir. Yine menopoz döneminde östrojen azalmasına bağlı gelişen hormonal değişiklikler, vajende aşırı kuruluk, ağrılı cinsel ilişki ve tekrarlayan enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Tüm bu değişiklikler, kadınların cinsel ve sosyal yaşamlarında problemlere neden olmaktadır.

Karbondioksit lazer uygulamaları bu tür sorunlarda, genel ya da lokal anestezi gerektirmeden, sosyal hayattan uzaklaştırmadan, ağrısız, acısız, son derece konforlu çözümler sunmaktadır.

Femilift Lazer Tedavisi Etkisi

Femilift lazer, karbondioksit(CO2) lazer teknolojisi içerisinde yer almaktadır.

Cilt gibi vajinal dokuda, esnekliğini ve gücünü veren kollajen liflerden oluşmuştur. CO2 lazer teknolojisi, vajinal dokuyu ısıtarak ve vajen mukozasında kısmi soyma yaparak etki gösterir. Tedavi sonrası mevcut kollajen lifleri kasılır - kısalır, yeni kollajen oluşumu tetiklenir. Böylece vajinal duvar kalınlığı ve elastikiyeti artar, gevşemiş vajinal kanal sıkılaşır. Vajinal kanaldaki gevşemeye bağlı gelişen stres üriner inkontinans (idrar kaçırma) ve cinsel tatminsizlik düzelir.

Vajen mukozasına yapılan soyma, vagen ph sı ve florasını düzeltir, vajen dokusunun salgısı düzelir, nem seviyesi artar, vajinal kuruluk düzelir. Bu da özellikle menopoz dönemindeki hormonal yetersizliklere bağlı gelişen vajinal kuruluk ve tekrarlayan enfeksiyonları düzeltir.

Özetle, Femilift lazer tedavisi şu alanlarda kullanılır;

 • Vajinal daraltma ve sıkılaştırma,
 • Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar,
 • Vajinal kuruluk,
 • İdrar kaçırma (=stress üriner inkontinans)
 • Labioplasti =dış genital dudakların lazer ile tedavisi ve gençleştirme,
 • Vulvar beyazlatma,
 • Genital siğil tedavisi,
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Sık sık vajinal enfeksiyon geçirilmesi
 • Dış genital bölge estetiği

Femilift Etkisi Ne Zaman Açığa Çıkar?

Femilift yönteminin bilindiği üzere farlı uygulama alanları bulunmaktadır. Bu nedenle uygulama alanına bağlı olarak etki etme süreci de farklılık göstermektedir. Örneğin femilift yöntemi ile vajina daraltma işleminden 3 hafta sonrasında gerek kadın gerekse de erkek için etkisi hissedilmektedir.

Femilift uygulaması modern ameliyatsız yöntemler arasında günümüzde en sık uygulanan işlemlerden biridir. Bunun nedeni ise yan etkisi bulunmaması ve oldukça konforlu bir şekilde uygulanabilmesidir. Femilift lazer uygulaması sırasında ve uygulama günü vajina bölgesinde ısı artışı hissedilebilmektedir. Aynı zamanda bazı kişilerde uygulama günü; terleme, halsizlik ve yüksek ateş yaşanabilmektedir.

Femilift Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 • Uygulama, vajinal bölge için tasarlanmış, özel bir prob aracılığı ile gerçekleştirilir.
 • Uygulama seansı çok kısa sürede tamamlanır, 15-20 dakika sürmektedir.
 • Ağrı, acı gibi bir yan etkisi yoktur.
 • Uygulama, lokal veya genel anestezi gerektirmez.
 • Hasta tedaviden hemen sonra günlük hayatına dönebilir.
 • Hastanın problemlerinin yoğunluğuna göre 6-8 hafta ara ile 1-3 seans önerilir.
 • Tedavi sonrası 5 gün süre ile cinsel ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır.
 • Tedavinin etkinliği 3. Haftadan itibaren başlamaktadır.

Femilift Lazer Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Femilift lazer tedavisinin herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte oldukça güvenilir ve konforlu bir süreç sunmaktadır. Ancak bu uygulamayı yaptıracak olan kişilerin doktor seçimleri konusunda özenli davranmaları gerekmektedir. Aksi halde lazer oranının cilt tipine ve uygulama bölgesine uygun bir şekilde ayarlanamama durumu sonucunda kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir.

Femilift lazer tedavisi sonrasında hastaların doktorun önerdiği süre boyunca cinsel ilişki yasağına uymaları beklenmektedir. Bu süre maksimum 3 ila 4 gündür.

Femilift uygulaması günümüzde öğle arası uygulaması olarak bilininen konforlu ve pratik bir işlemdir. İşlem sırasında anestezik kremler kullanılmaktadır ve böylece uygulama yaptıran kişi ağrı ve acı hissetmemektedir.

Kimler Femilift Uygulaması Yaptırmamalıdır?

Tıp alanında gerçekleştirilen uygulamalar her hastaya özel bir süreç gerektirmektedir. Hastada açığa çıkaracağı yan etkiler ve risk faktörleri değerlendirilmektedir. Femilift uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için de aşağıdaki durumlar değerlendirilmektedir;

 • Hastanın gebe olup olmadığı (Gebelik döneminde uygulanması tercih edilmemektedir)
 • Genital bölgede uçuk bulunup bulunmadığı (HPV ve HSV)
 • Lazer ışınlarına aşırı duyarlılık

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı

Dr. Dilek Bağdatlı 11 Haziran 1969 yılında Tekirdağ - Çorlu’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1986 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. Tıp eğitimini, 1986-1992 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı.