Meme Estetiği

Meme Estetiği Nedir?

Memeler kadınlar için bir ''dişilik'' sembolüdür. Memelerin istenilenden farklı olması kadınlarda psikolojik sonuçlara bile yol açabilmektedir. Bu nedenle, meme estetiği kadıların her zaman en çok tercih ettiği estetik operasyonlardan biri olmuştur. 

Meme estetiği, memelerin  ideal boyutlarda ve şekilde olmasını sağlamak için yapılan bir ameliyattır. Memelere ideal büyüklük ve şeklini vermek için hastanın ihtiyacı ve talebi üzerine meme büyütme, meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Meme estetiği ile memelerdeki simetri, eşitsizlik ve büyüklük farklılıkları giderilerek  istenilen görünüme kavuşturmak mümkündür. 

Bazı kadınlar memeleri istenilen büyüklükte olmadığı için silikon protez ilee meme büyütme işlemini tercih ederken, bazıları da tam tersi omuz ve sırt ağrıları gibi sağlık şikayetleri nedeniyle meme küçültme işlemini tercih ederler. Bu işlemlerin yanı sıra sarkmış memelere şeklini tekrar forme etme amacıyla meme dikleştirme ameliyatları yapılmaktadır.

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde hastanın vücut ve meme yapısı, boyu, yaşı, kilosu gibi faktörlere bakılarak kullanılacak olan silikon implantın büyüklüğüne karar verilir. İmplant,  koltuk altı ve göğüs altından kesi açılarak yerleştirilir. Slikonun memeye hangi bölgeden yerleştirileceği  cerrah tarafından, slikonun büyüklüğü ve hastanın tercihleri gibi etkenlere göre değerlendirilir. Meme büyütme ameliyatında göğüsten doku çıkartılması söz konusu olmadığı için süt kanalları zarar görmez. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı, emzirmeye engel bir durum oluşturmaz.

Meme küçültme ameliyatı, sırt ve bel ağrıları, sütyen askılarının omuzlarda derin çukurumsu izler bırakması, göğüs altında meydana gelen pişik ve yaralar gibi birçok sağlık şikayetleri nedeni ile oldukça sık tercih edilmektedir. Ayrıca bu ameliyattan sonra ağrı ve benzeri şikayetlerin giderilmesinin yanı sıra göğüslerin vücut ile orantılı yeni formu da hastaları memnun etmektedir. Meme küçültme ameliyatında memenin yapısına uygun olan teknik ile kesi atılarak, göğüsten fazla soku çıkartılır ve göğüs yeniden şekillendirilir. Meme küçültme amaliyatının avantajlarından biri de kanser riskini düşürmesidir. Göğüs dokusu azalacağı için kitle oluşma riski de doğru orantılı olarak azalacaktır. Diğer yandan, Göğüsten doku çıkarılması söz konusu olduğu için meme küçültme ameliyatlarında süt kanallarının zarar görmeyeceğinin yani hastaların emzirebileceğinin garantisi verilemez. 

Meme dikleştirme ameliyatı, göğüsteki şekil bozukluklarını gidermeye yönelik olup, memenin deforme olmuş şeklini düzeltir, hacim kazandırır ve dirileştirir. Meme dikleştirme ameliyatları ayrıca meme küçütme ve meme büyütme işlemlerine yardımcı olarak da uygulanmaktadır. Meme dikleştirme işleminde, sarkmaya neden olan deri fazlalıkları çıkartılır ve meme ucu yeniden konumlandırılır. Dikleştirme işlemi için gerekirse protez de takılabilir. 

Meme Estetiği Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği ameliyatı genel anestezi altında, yani hasta hastane koşullarında uyutularak yapılır.

Bu nedenle hastanın;

 ameliyat öncesinde, hastanın hekimini  bilgilendirmesimesi gereken önemli ve gerekli durumlardır. 

Ameliyat öncesinde hastaya, hastanın yaşına göre  mamografi,  meme ultrasonu (USG), ve hatta gerekirse manyetikrezonans görüntüleme (MRI) uygulanır. Meme küçültme ameliyatlarında, ameliyatta çıkarılan meme dokusu mutlaka patolojik incelemeye gönderilir. 

Meme Estetiği Kimler için Uygundur?

Meme estetiği, meme gelişiminin tamamlanması açısında 18 yaşın üzerindeki hastalarda uygulanmalıdır.

Yaş açısından bir üst sınır yoktur. Hastanın genel durumu genel anesteziyi ve ameliyatı uygulamak için uygunsa herhangi bir üst sınır yoktur.

Meme Estetiğinin Başarısını Etkileyen Faktörler?

Meme estetiği ameliyatları, hastanın arzusuna göre uygulanan bir ameliyattır, çoğunlukla hayal edilen vücut hatlarına kavuşmak için tercih edilmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki gerçekçi bir beklenti içerisinde olmak ve doğal ve hastanın vücut yapısı ile uyumlu bir sonucu hedeflemek en önemlisidir.  Planlama estetik ameliyatlarda çok önemlidir. Dolayısı ile hasta ile hekimin aynı dili konuşabilmesi, hekimin hastanın beklentilerini anlayabilmesi, hastanın da ameliyat ile elde edilebilecek sonuçları anlayıp, ameliyat öncesi tüm sorunlarını hekimi ile paylaşabilmesi açısından, ameliyat öncesi birkaç kez görüşmeleri yerinde olacaktır.