Meme Estetiği

Meme Estetiği Nedir?

Meme estetiği, göğüslerin ideal boyutlarda ve şekilde olmasını sağlamak için yapılan bir operasyondur. Göğüslere ideal boyut ve şeklini vermek için hastanın talebi üzerine meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme olmak üzere üç formu vardır. Meme estetiği ile göğüslerdeki simetrik, eşitsizlik ve benzeri şekilsel bozukluklar gidermek, göğüsleri hem istenilen boyuta hem de istenilen görünüme kavuşturmak mümkündür. 

Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Göğüsler kadınlar için taşıdığı ''dişilik'' anlamı nedeniyle de kadınların özgüvenini etkilemektedir. Göğüslerin istenilenden çok küçük olması kadınlarda psikolojik sonuçlara bile yol açabilmektedir. Bu nedenle göğüs estetiği kadıların her zaman en çok tercih ettiği estetik operasyonlardan biri olmuştur. 

Bazı kadınlar göğüsleri istenilen büyüklükte olmadığı için protez taktırarak meme büyütme işlemini tercih ederken bazı kadınlar da tam tersi omuz ve sırt ağrıları gibi sağlık şikayetleri nedeniyle meme küçültme işlemini tercih ederler. Bu işlemlerin yanı sıra göğüslere hacim kazandırmak amacıyla meme dikleştirme ameliyatlarına da sıklıkla başvurulmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde hastanın vücut ve göğüs yapısı, boyu, yaşı, kilosu gibi faktörlere bakılarak kullanılacak olan slikon implantın büyüklüğüne karar verilir. İmplant,  koltuk altı ve göğüs altından kesi açılarak yerleştirilir. Slikonun memeye hangi bölgeden yerleştirileceği  cerrah tarafından, slikonun büyüklüğü ve hastanın tercihleri gibi etkenlere göre değerlendirilir. Meme büyütme ameliyatında göğüsten doku çıkartılması söz konusu olmadığı için süt kanalları zarar görmez. Bu nedenle meme büyütme ameliyatı, emzirmeye engel bir durum oluşturmaz.

Meme küçültme ameliyatı, sırt ve bel ağrıları, sütyen askılarının omuzlarda derin çukurumsu izler bırakması, göğüs altında meydana gelen pişik ve yaralar gibi birçok sağlık şikayetleri nedeni ile oldukça sık tercih edilmektedir. Ayrıca bu ameliyattan sonra ağrı ve benzeri şikayetlerin giderilmesinin yanı sıra göğüslerin vücut ile orantılı yeni formu da hastaları memnun etmektedir. Meme küçültme ameliyatında memenin yapısına uygun olan teknik ile kesi atılarak, göğüsten fazla soku çıkartılır ve göğüs yeniden şekillendirilir. Meme küçültme amaliyatının avantajlarından biri de kanser riskini düşürmesidir. Göğüs dokusu azalacağı için kitle oluşma riski de doğru orantılı olarak azalacaktır. Diğer yandan, Göğüsten doku çıkarılması söz konusu olduğu için meme küçültme ameliyatlarında süt kanallarının zarar görmeyeceğinin yani hastaların emzirebileceğinin garantisi verilemez. 

Meme dikleştirme ameliyatı, göğüsteki şekil bozukluklarını gidermeye yönelik olup, memenin deforme olmuş şeklini düzeltir, hacim kazandırır ve dirileştirir. Meme dikleştirme ameliyatları ayrıca meme küçütme ve meme büyütme işlemlerine yardımcı olarak da uygulanmaktadır. Meme dikleştirme işleminde, sarkmaya neden olan deri fazlalıkları çıkartılır ve meme ucu yeniden konumlandırılır. Dikleştirme işlemi için gerekirse protez de takılabilir. 

Meme Estetiği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği genel anestezi altında gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bu nedenle anestezi uygulamasına yönelik; ilaç kullanımı, kullanılan ilaçların doktor kontrolünde alınması, açlık ve sigara kullanımı gibi durumlara dikkat edilmelidir. Meme estetiğine karar veren hastaların öncelikle doktor seçimlerinde özenli davranmaları gerekmektedir. Alanında tecrübeli bir estetik cerrahın gerçekleştirdiği meme estetiği uygulamaları çok daha gerçekçi bir görünüm kazandırmasının yanı sıra iyileşme süreçleri de çok daha konforlu ve kısa sürmektedir. 

Meme estetiği öncesinde doktor seçiminden sonra uygulama hakkında tüm merak edilenler doktora sorularak öğrenilmelidir. Bu sorulara örnek olarak;

- Meme büyütme ameliyatında kullanılacak protezin türü, şekli, ve markası nedir?

- Meme dikleştirme ameliyatında ameliyat izi nerede görünecektir?

- Meme küçültme ameliyatında kaç beden küçülme yaşanacaktır ve dikleştirme ameliyatına da ihtiyaç duyulacak mıdır?

Meme estetiği ameliyatları çoğunlukla hayal edilen vücut hatlarına kavuşmak için tercih edilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki meme estetiği sonrasında doğal bir görünüme kavuşulmalıdır. Aksi halde estetikten söz edilememektedir. Bununla birlikte ameliyat öncesinde kişinin beklentilerinin de gerçekç, düzlemde olması gerekmektedir. 

Meme Estetiği Kimler için Uygundur?

Meme estetiği yaptırabilemek için hastaların öncelikle 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. Çünkü bu işlem henüz göğüs gelişimi tamamlanmadan yapılamaz. 

Meme estetiğinden önce hastaya mamografi çekilir ve patolojiye doku gönderilir. Özellikle meme küçültme işleminden önce uygulanan bu prosedürde gelen sonuçların temiz çıkmasına göre hastanın uygunluğuna karar verilir.

Meme Estetiğinin Başarısını Etkileyen Faktörler

Meme estetiği hastanın arzusuna göre uygulanan bir ameliayt türüdür. Meme ölçüsü normalden küçük olan hastalar meme büyütme ameliyatına başvurmaktadır. Bu süreçte ameliyatı uygulayacak olan doktorun seçiminin yanı sıra kullanılacak protezin türü ve markası ile ameliyat sonrasındaki meme ölçüsünün gerçekçi ve doğal olması da ameliyatın başarısını etkileyen faktörler arasındadır. 

Meme küçültme ve meme dikleştirlme ameliyatlarında ise ameliyatın başarısını etkileyen en önemli doktorun tecrübesi ve yetkinliğidir. Dikiş izlerinin nitelikli bir şekilde gizlenebilmesinin yanı sıra hastanın genel vücut yapısına uygun meme ölçüsüne kavuşturulması da büyük önem taşımaktadır.