Cerrahi İplikler ile Yüz Gençleştirme (Örümcek Ağı)

Cerrahi İplikler ile Yüz Gençleştirme (Örümcek Ağı)
Cerrahi İplikler ile Yüz Gençleştirme (Örümcek Ağı)

Hangi Yaş Gruplarına Uygulanır?

Yıllar içerisinde güneşin, yerçekiminin ve sigara gibi çevresel toksinlerin etkisiyle cildimiz yaşlanır; elastikiyetini yitirir, incelir. Güneşe bağlı lekeler oluşur. Yüzde yumuşak doku kaybı ile birlikte, dokular aşağıya doğru sarkar. Henüz cilt sarkması çok ileri seviyede olmayan ve yüz germe cerrahisi için erken olan hastalarda, cildin kalitesini de arttırmak için ipliklerden faydalanılabilir.

Cerrahi ipliklerle işlem 30-45 yaş aralığındaki hastalarda uygulanabilir.

Etki Mekanizması Nedir?

Bu yöntemde kullanılan iplikler, PDO (polydioxanone) olarak adlandırılan bir malzemeden üretilmektedir. PDO, uzun yıllardır cerrahi girişimlerde kullanılan bir malzemedir. İnce iğneler aracılığı ile yerleştirilen iplikler vücut tarafından yabancı bir cisim olarak algılanır. Uygulanan bölgede kan dolaşımı artar. Bunu takiben, fibroblast olarak adlandırılan hücreler uyarılır, kollajen üretimi artar. Kollajen üretiminin artması ciltte lifting etkisi meydana getirir, cilt sıkılaşır, gerginleşir, daha canlı bir görünüm kazanır.

Nedir? Nasıl Uygulanır?

İplikler, çok ince iğneler içerisine yerleştirilmiş olarak bulunur ve iğneler yardımı ile uygun derinlikteki dokuya yerleştirilir. İplik yerleştirildikten sonra, iğne geri çekilir. Yüz bölgesine ortalama bir uygulamada 50-100 adet iplik yerleştirilir. Ancak, bu sayı uygulanacak bölgeye göre değişmektedir. Uygulanan iplikler 6-8 ay içerisinde kendiliğinden yok olur. İşlem, lokal anestezi altında muayenehane şartlarında rahatlıkla uygulanabilir.

Ne Zaman Etki Görülmeye Başlar?

Ciltteki tamir mekanizması uygulamayı takiben başlar. Cilt günden güne tazelenip, aydınlanıp, toparlanır. İşlemin sonuçları ortalama 4-6 hafta sonra gözlemlenmeye başlar. Kalıcılığı 1 yıl civarındadır.

Avantajları: Lokal anestezi altında, 30-40 dakikada uygulanabilir. İz bırakmaz. Etkisi 4-6 hafta içerisinde görülmeye başlar, 1 yıl kadar sürer, gerekirse tekrarlanabilir.

Sonuç olarak; cerrahi ipliklerle askılama yöntemi, henüz cerrahi olarak cilt germe ihtiyacı olmayan kişilerde, cerrahi girişim istemeyen hastalarda, klinik şartlarında, çok kısa sürede kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemdir.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı