BBL ile Damarsal Lezyonların Tedavisi

BBL-ile-Damarsal-Lezyonların-Tedavisi
BBL ile Damarsal Lezyonların Tedavisi

BBL ile damarsal lezyonların tedavisi, hem cilt sorunlarını çözmek hem de estetik açıdan oldukça önemlidir. Damarsal lezyonlar, kan damarlarındaki anormalliklerden kaynaklanan cilt problemleridir ve genellikle kozmetik kaygılar nedeniyle tedavi edilirler. BBL teknolojisi, damarsal lezyonların tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Tedavi sırasında minimal ağrı ve yan etkilerle birlikte cilt sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

BBL, kılcal damarların hedef alınması için özel olarak tasarlanmış bir filtreye sahiptir ve bu sayede lezyonlara nüfuz ederken çevre dokulara zarar vermez. Cilt tipine özel olarak dalga boyları seçilebilir ve cilde uygun şekilde ayarlanabilir. Bu yüzden işlem öncesinde cilt tipi analizi yapılır.

BBL Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

BBL yöntemi cilt sorunlarının tedavisinde etkili olan bir yöntemdir. BBL tedavisi; damarsal lezyonlar, güneş hasarı, pigmentasyon sorunları, sivilce, kılcal damar genişlemeleri gibi sorunlarda kullanılabilir. Damarsal lezyonlar genellikle yüz, boyun, bacaklar ve kollarda görülmektedir. Bu bölgelerde BBL işlemi gerçekleştirilebilir.

Yüz bölgesinde sivilcelerin, sivilce izlerinin, güneş lekelerinin tedavisi yapılır. El üzerinde, omuz ve sırt bölgelerinde de gerekli durumlarda BBL ile tedavi uygulanabilir. Kolejen ürtetimi ile gözenekler, ince kırışıklıklar azaltılarak daha canlı ve pürüzsüz bir cilt görünümü elde edilebilir. Ağrılı veya acı verici bir işlem olmadığı için güvenle tercih edilebilir.

Damarsal Lezyon Nedir?

Damarsal lezyonlar, cilt yüzeyindeki kan damarlarında anormalliklerin oluşması sonucu meydana gelen sorunlardır. Kan damarları genişleyebilir, daralabilir, kıvrılabilir, çatlayabilir veya patlayabilir. Cilt yüzeyinde damarsal lezyonlar genellikle kırmızı veya mor renkte görülürler. Damarsal lezyonlar, yüz, boyun, bacak, kol bölgelerinde daha sık karşımıza çıkarlar.

Damarsal lezyonlar doğuştan veya sonradan oluşabilirler. Kişinin yaşına, cilt tipine, cinsiyetine bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilirler. Damarsal lezyonlar BBL yöntemi ile tedavi edilebilirler.

Damarsal lezyonlar arasında hemangioma, port wine stain, kırmızı benler, rosasea bulunur. Yüzdeki kızarıklıklar, hem yüz hem vücuttaki kılcal damarlar da BBL ile tedavi edilebilir.

bbl-genis-bant-isik-teknolojisi

bbl-ile-damarsal-lezyonlarin-tedavisi

BBL ile Damarsal Lezyonlar Nasıl Tedavi Edilir?

BBL yöntemi ile damarsal lezyonların tedavisi, yoğun ışık atımlarının cilt yüzeyindeki damarları hedeflemesiyle gerçekleşir. Bu yoğun ve düzenli ışıklar cilt yüzeyindeki damarlara zarar verir ve vücudun doğal iyileşme sürecinin devreye girmesi beklenir. Bu zarar gören damarlar zamanla kendiliğinden yok olur.

BBL ile Damarsal Lezyonların Tedavisi İzmir

BBL (geniş bant ışık teknolojisi) Rosasea, yüz bölgesinde kızarıklık, yüz ve vücuttaki kılcal damarlar, cherry anjiomalar, port wine stain (şarap lekeleri) gibi damarsal lezyonların tedavisinde kullanılabilmektedir. 560 nanometre dalga boyundaki ışık aracılığı ile 3 hafta ara ile yapılan 2-3 seanslık uygulamalar ile özellikle Rosasea, kızarıklık (eritem), kılcal damarlar ve cherry anjiomalar konusunda sonuç alınmaktadır. Şarap lekelerinde ise daha fazla seans tekrarları (5-6 seans gibi) gerekmektedir.

(Tedavi ile ilgili detaylı bilgiyi - BBL - sayfasında bulabilirsiniz.)

BBL ile Damarsal Lezyon Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

BBL ile damarsal lezyonların tedavisinin öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. BBL tedavisi öncesinde cildinizin sağlıklı ve temiz olduğundan emin olmak için cilt bakımı yapmanız önemlidir. Cilt bakımı, cildinizin hassasiyetini azaltabilir ve tedavinin daha rahat geçmesini sağlayabilir.

BBL tedavisi öncesinde ve sonrasında, cildinizin güneşe maruz kalmasını önlemek için güneş koruyucu kullanmanız önemlidir. Güneş koruyucu, cildinizi UV ışınlarından koruyarak tedavinin daha etkili olmasına yardımcı olur. Olası bir güneş lekesinin de önü kapatılır. Güneşe maruz kalmak ciltte yanma, kaşıntı ve tahrişe neden olabilir. Cildin hassasiyeti artacağı için cilt güzelce nemlendirilmelidir.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı