Boyun Germe Cerrahisi

boyun-germe-cerrahisi
Boyun Germe Cerrahisi

Boyun Germe Cerrahisi İzmir

Yaşla birlikte cildimiz elastikiyetini yitirir, yerçekiminin de etkisiyle boyun cildi gevşer ve sarkar. Boyun bölgesindeki kasların gevşemesi ile dikey bantlar oluşur (hindi boynu), gıdıda yağ birikir ve boyun açısı silikleşir. Bazı kişilerde, boyun bölgesindeki gevşeme ve sarkma, yüz bölgesinden daha erken başlayabilir, daha belirgin olabilir.

Boyun bölgesi estetiğinde amaç, bollaşmış deriyi gererek fazlasını çıkarmak, deri altındaki kas tabakalarını dikişle gerginleştirmek, boyun bölgesindeki fazla yağ dokusunu almak ve boyun açısını belirginleştirmektir.

Bu amaçla; boyun germe ameliyatları, liposakşın, cerrahi iplerle boyun askılama işlemleri uygulanabilir.

Boyun germe işleminde boyun cildi kaldırıldıktan sonra, alttaki faysa tabakası dikişlerle gerilir. Boyunda dikey bantlar varsa, çene altından yapılan bir kesi ile girilir ve boyun kasları birbirine dikilerek boyun açısı belirginleştirilir.

Bu yöntemlerde, ameliyat izleri kulak arkası ve çene altına gizlenir.

Cilt elastikiyeti iyi, boyun bölgesinde yağ fazlalığı olan hastalarda liposakşın ile boyun inceltilip, boyun açısı belirginleştirilebilir.

boyun-germe-islemi

boyun-germe-cerrahisi

Boyun Germe Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilecek Unsurlar

  • Ameliyattan 2~3 hafta öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler de kanamayı arttırıcı etki gösterir.
  • Liposakşın lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat ise genel anestezi ile yapılır.

Boyun Germe Ameliyat Sonrası Neler Yaşanır?

  • Boyun germe ameliyatı sonrası hastanın 3 gün süre ile cildin yerine oturmasını kolaylaştıracak bandaj kullanması önerilir.
  • Ameliyat sonrası hasta 3.gün banyo yapabilir, 1 hafta sonra dikişler alınır.
  • Morluk ve şişlikler olabilir, bunların geçmesi 10 günü bulabilir. Şişliklerin tam olarak geçmesi cilt kalınlığına göre değir. Kalın ciltli hastalarda 3 ayı bulabilir. Operasyon sonrası uygulanacak radyofrekans, lenf drenaj masajı gibi yöntemler bu süreci kısaltabilir.
  • Cerrahide en korkulan deri kayıplarıdır. Özellikle sigara içen hastalarda bu risk fazladır. O nedenle yüz ve boyun germe gibi operasyon planlayan hastaların 3 hafta önceden sigarayı kesinlikle bırakması gerekmektedir.

Boyundaki sarkmalar nasıl giderilir?

Boyundaki sarkmaların giderilmesi için boyun germe ameliyatı yapılabilir. Başka bir alternatif olarak ise boyun botoksu yaptırılabilir.

Boyun germe ameliyatı ne kadar sürer?

Boyun germe ameliyatı süresi 3-5 saat arasında farklılık gösterir. Genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır.

Boyun germe kaç yaşında yapılır?

Boyun germe ameliyatı genelde 40 yaş üstündeki kişilere uygulanan bir işlemdir.

Boyun germe ameliyatı nasıl olur?

Boyun germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Kulak önünden kesi atılır ve bu kesi kulak memesinin altından kulak arkasına doğru kıvrılarak saçlı derinin içerisine doğru ilerler. Çene altından da yapılabilen bir işlemdir.

Boyun germe ameliyatı kaç günde iyileşir?

Boyun germe ameliyatından 2-3 hafta sonra kişi normal yaşamına dönebilir.

Boyun germe ameliyatından sonra drenler ne zaman alınır?

Boyun germe ameliyatından 2-3 gün sonra drenler alınır. Dikişler ise 5-7 gün sonrasında alınmaktadır.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı