Cerrahi İplikler ile Yüz Askılama

Cerrahi-İplikler-ile-Yüz-Askılama
Cerrahi İplikler ile Yüz Askılama

Cerrahi İplikler ile Yüz Askılama İzmir

Yaşlanma ile geçen yıllar sürecinde cildimiz elastikiyetini yitirir, yerçekiminin de etkisi ile yüzümüzdeki dokular aşağıya doğru yer değiştirir.

Kaşlar, göz kapakları, yanaklar ve boyun yerçekiminden en çok etkilenen yapılardır.

Aşağıya doğru yer değiştiren kaşlar, göz kapağı düşüklüğüne de yol açarak kişiye olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir görünüm kazandırır.

Yanak ve elmacık kemiği üzerindeki dokuların sarkması göz çukurlarını derinleştirir, burun kenarından ağız köşesine inen çizginin belirginleşmesine neden olur.

Yüz cildi, çene kemiği kenarından yığılmaya başlar. Gençken oval olan yüz, zamanla yuvarlaklaşır, daha sonra da dikdörtgen bir şekil alır. Beraberinde boyun cildi gevşer, gıdı belirginleşir. Bu etki kalın ve yağlı ciltlerde, ince ciltlere oranla daha belirgindir.

Cilt sarkması çok ileri seviyede olmayan ya da ameliyat istemeyen hastalarda, cerrahi ipliklerle askılama yöntemleri alternatif bir tedavi seçeneği sunmaktadır. Bu yöntemde özel ipliklerle kaşlar, yanaklar ve boyun askılanabilir.

Kaşların askılanması ile göz çevresindeki yorgun ifade giderilir, yanakların askılanması ile yüz ovali tekrar sağlanır ve boyun askılama ile gıdı bölgesindeki doku fazlalığı toparlanabilir.

Yapılan işlemlerin etki süreleri, kullanılan materyale göre değişir. Eriyebilen ipliklerin etkisi 1,5~2 yıl iken; erimeyen silikon kaplı iplerle yapılan askılama ile alınan sonuçlar çok daha uzun sürelidir. Eriyebilen iplikler, her türlü cerrahi işlemde yıllardır kullanılan, vücuda zararı olmadığı gösterilmiş maddelerden oluşmaktadır. Silikon kaplı iplerde kullanılan silikon ise, meme protezi üretiminde kullanılan silikon ile benzer yapıda ürünlerdir.

İplerin yarattığı askılama (lifting) etkisi uygulamayı takiben hemen gözlenir. İpler askılama etkisi ile birlikte kollajen sentezini de beraberinde tetikler. İşlemler lokal anestezi altında uygulanır ve işlem sonrası iyileşme süresi kısadır. Gerekirse diğer yöntemlerle kombine edilebilir (Botulinum toksin, dolgu uygulamaları gibi).

İşlemin avantajlarını sıralarsak; Lokal anestezi altında, 30-40 dakikada uygulanabilen bir işlemdir. İz bırakmaz, etkilerini hemen gösterir. Etkinin süresi kullanılan materyale göre değişkenlik gösterebilir. Klinik ve muayenehane şartlarında uygulanabilir, hasta kısa sürede sosyal hayatına geri döner.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı