Cerrahi İplikler ile Yüz Askılama

Cerrahi-İplikler-ile-Yüz-Askılama
Cerrahi İplikler ile Yüz Askılama

Cerrahi İplikler ile Yüz Askılama Nasıl Yapılır?

Yaşlanma ile geçen yıllar sürecinde cildimiz elastikiyetini yitirir, yerçekiminin de etkisi ile yüzümüzdeki dokular aşağıya doğru yer değiştirir.

Kaşlar, göz kapakları, yanaklar ve boyun yerçekiminden en çok etkilenen yapılardır. Aşağıya doğru yer değiştiren kaşlar, göz kapağı düşüklüğüne de yol açarak kişiye olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir görünüm kazandırır.

Yanak ve elmacık kemiği üzerindeki dokuların sarkması göz çukurlarını derinleştirir, burun kenarından ağız köşesine inen çizginin belirginleşmesine neden olur.

Yüz cildi, çene kemiği kenarından yığılmaya başlar. Gençken oval olan yüz, zamanla yuvarlaklaşır, daha sonra da dikdörtgen bir şekil alır. Beraberinde boyun cildi gevşer, gıdı belirginleşir. Bu etki kalın ve yağlı ciltlerde, ince ciltlere oranla daha belirgindir.

Cilt sarkması çok ileri seviyede olmayan ya da ameliyat istemeyen hastalarda, cerrahi ipliklerle askılama yöntemleri alternatif bir tedavi seçeneği sunmaktadır. Bu yöntemde özel ipliklerle kaşlar, yanaklar ve boyun askılanabilir.

Cerrahi İplikler ile Yüz Askılama Nasıl Yapılır?

Kaşların askılanması ile göz çevresindeki yorgun ifade giderilir, yanakların askılanması ile yüz ovali tekrar sağlanır ve boyun askılama ile gıdı bölgesindeki doku fazlalığı toparlanabilir.

Yapılan işlemlerin etki süreleri, kullanılan materyale göre değişir. Eriyebilen ipliklerin etkisi 1,5~2 yıl iken; erimeyen silikon kaplı iplerle yapılan askılama ile alınan sonuçlar çok daha uzun sürelidir. Eriyebilen iplikler, her türlü cerrahi işlemde yıllardır kullanılan, vücuda zararı olmadığı gösterilmiş maddelerden oluşmaktadır. Silikon kaplı iplerde kullanılan silikon ise, meme protezi üretiminde kullanılan silikon ile benzer yapıda ürünlerdir.

İplerin yarattığı askılama (lifting) etkisi uygulamayı takiben hemen gözlenir. İpler askılama etkisi ile birlikte kollajen sentezini de beraberinde tetikler. İşlemler lokal anestezi altında uygulanır ve işlem sonrası iyileşme süresi kısadır. Gerekirse diğer yöntemlerle kombine edilebilir (Botulinum toksin, dolgu uygulamaları gibi).

Cerrahi İplikler ile Yüz Askılama Avantajları

İşlemin avantajlarını sıralarsak; Lokal anestezi altında, 30-40 dakikada uygulanabilen bir işlemdir. İz bırakmaz, etkilerini hemen gösterir. Etkinin süresi kullanılan materyale göre değişkenlik gösterebilir. Klinik ve muayenehane şartlarında uygulanabilir, hasta kısa sürede sosyal hayatına geri döner.

yuz-askilama-nedir

cerrahi-iplikler-ile-yuz-askilama

Cerrahi İplikler ile Yüz Gençleştirme Nedir? Nasıl Uygulanır?

İplikler, çok ince iğneler içerisine yerleştirilmiş olarak bulunur ve iğneler yardımı ile uygun derinlikteki dokuya yerleştirilir. İplik yerleştirildikten sonra, iğne geri çekilir. Yüz bölgesine ortalama bir uygulamada 50-100 adet iplik yerleştirilir. Ancak, bu sayı uygulanacak bölgeye göre değişmektedir. Uygulanan iplikler 6-8 ay içerisinde kendiliğinden yok olur. İşlem, lokal anestezi altında muayenehane şartlarında rahatlıkla uygulanabilir.

Örümcek Ağı İşlemi Hangi Yaş Gruplarına Uygulanır?

Yıllar içerisinde güneşin, yerçekiminin ve sigara gibi çevresel toksinlerin etkisiyle cildimiz yaşlanır; elastikiyetini yitirir, incelir. Güneşe bağlı lekeler oluşur. Yüzde yumuşak doku kaybı ile birlikte, dokular aşağıya doğru sarkar. Henüz cilt sarkması çok ileri seviyede olmayan ve yüz germe cerrahisi için erken olan hastalarda, cildin kalitesini de arttırmak için ipliklerden faydalanılabilir.

Cerrahi ipliklerle işlem 30-45 yaş aralığındaki hastalarda uygulanabilir.

Cerrahi İpliklerin Etki Mekanizması Nedir?

Bu yöntemde kullanılan iplikler, PDO (polydioxanone) olarak adlandırılan bir malzemeden üretilmektedir. PDO, uzun yıllardır cerrahi girişimlerde kullanılan bir malzemedir. İnce iğneler aracılığı ile yerleştirilen iplikler vücut tarafından yabancı bir cisim olarak algılanır. Uygulanan bölgede kan dolaşımı artar. Bunu takiben, fibroblast olarak adlandırılan hücreler uyarılır, kollajen üretimi artar. Kollajen üretiminin artması ciltte lifting etkisi meydana getirir, cilt sıkılaşır, gerginleşir, daha canlı bir görünüm kazanır.

cerrahi-iplikler-ile-yuz-genclestirme-orumcek-agi

pdo-polydioxanone

Yüz Gençleştirme İşlemi Ne Zaman Etki Görülmeye Başlar?

Ciltteki tamir mekanizması uygulamayı takiben başlar. Cilt günden güne tazelenip, aydınlanıp, toparlanır. İşlemin sonuçları ortalama 4-6 hafta sonra gözlemlenmeye başlar. Kalıcılığı 1 yıl civarındadır.

Avantajları: Lokal anestezi altında, 30-40 dakikada uygulanabilir. İz bırakmaz. Etkisi 4-6 hafta içerisinde görülmeye başlar, 1 yıl kadar sürer, gerekirse tekrarlanabilir.

Sonuç olarak; cerrahi ipliklerle askılama yöntemi, henüz cerrahi olarak cilt germe ihtiyacı olmayan kişilerde, cerrahi girişim istemeyen hastalarda, klinik şartlarında, çok kısa sürede kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemdir.

Cerrahi ipliklerle yüz gençleştirme işlemi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. 

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı