Medikal Cilt Bakımı

medikal-cilt-bakimi
Medikal Cilt Bakımı

Günlük cilt bakımı cildin sağlığı için büyük öenm taşır. kişi günlük olarak cildini temzilemeli ve nemlendirmelidir. Kesinlikle makyajla uyulmaması gerekir. Çünkü makyajla uyumak gözenekleri tıkar, sivilce oluşumuna ve kırışıklığa neden olur.

Günlük Cilt Bakımı Sürecinde Dikkat Edilecekler

 • Cildin temizlenmesi; Çevresel etkenlerle ciltte biriken kirler, ter, yağ gibi kişisel salgılar ve dökülmekte olan ölü cilt hücreler temizlenmelidir.

 • Kuru ciltlerde; kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir.

 • Hassas ciltlerde; yumuşak sabun içermeyen likit bir temizleyici sonrası gliserin, hyalüronik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır.
 • Yağlı ciltlere özgün yağ bağlayıcı likit veya jel şeklinde temizleyiciler tercih edilmelidir. Krem bazlı, kakao yağı, lanolin içeren sabunlardan uzak durulmalıdır.
 • Ergenlik çağındaki gençlerde görülen hormon değişiklikleri nedeniyle yağlı ve akneye yatkın cildin temizliği ve doktor tarafından önerilen ürünlerin düzenli kullanılması önemlidir.
 • Cilt temizliği günde 2 - 3 kez den fazla yapılmamalıdır.
 • Nemlendirme; Yağlı ciltlerde losyon şeklinde suyu çekip tutan maddeler içeren nemlendiriciler tercih edilmelidir. En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemleri nemlendiricilerle takviye edilmelidir. Genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemi hapsetmektedir.
 • Koruma; Güneşin zararlı etkilerine karşı yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır.
 • UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu SPF15 ve üstü bir ürün yıl boyunca dışarıya çıkmadan yarım saat önce açıkta kalan alanlara uygulanmalıdır.
 • Güneş koruma faktörlerine etkinliğine baktığımızda içerdiği faktör cildimizi güneş altında ne kadar süre ile koruyacağına işaret eder. Örnek vermek gerekirse; 15 faktörlü bir güneş koruma ürünü 30 dakika koruyorsa, 50 faktörlü 1,5 saat süre ile korur. Koruma kaliteleri arasında bir fark yoktur. 15 faktör bir ürün kullanırken, ürünün daha sık aralıklarla tekrarlanması gereklidir, 50 faktörlü ürün koruyuculuğunu sağlayacaktır.
 • Yağ içermeyen (oil-free) ve gözenekleri tıkamayan güneş koruyucular tercih edilmelidir.

Cilt Bakımı Süreci

Cilt bakımında öncelikle cilt makyaj artıkları, yağ gibi çevresel etmenlerden temizlenerek başlanır. Sonrasında 2 aşamalı 4 kez uygulanan cilt temizleme işlemine geçilir. Temizlik bakımın esasını oluşturur. Çünkü temiz bir cilt sonrasındaki yapacağımız uygulamaları kabul etmek için hazır hale geliyor. Hafif bir soyma işlemi ile cilt ölü hücrelerden arındırılır. Ciltte sıkma işlemi uygulanmaz.

Hyalüronik asit içeren ürünlerle derin bir nemlendirme sağlanır. Sonrasında biostimülasyon dediğimiz aşamaya geçilir ve cildin ihtiyacına göre çeşitli maske ve serumlar ile tamamlanır. Sonra cildi besleme aşamasına gelir. Son olarak cildi rahatlatıcı losyon ile göz ve göz kenarlarına botoks etkili serumlar ile işlemi sonlandırılır. Süreç içerisinde ihtiyaç duyulması durumunda cildin yapısına göre ek bakım ve tedavi işlemleri uygulanabilir.

medikal-cilt-bakimi

cildin-temizlenmesi

 

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı