Genital Estetik

Genital Estetik

Genital Estetik İzmir

Cinsel organlardaki estetik ve fonksiyonel sorunlar çoğunlukla kimseyle paylaşamadığımız, cinsel hayatımızı olumsuz etkileyen özgüven problemi yaratır. Bu da,  karşı cinsle olan ilişkilerimizi  olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle bu bölgeye yapılacak düzeltici ve estetik girişimler önem arz eder. Bu bölgeye yapılacak işlemler, kadın ve erkek hastalarda farklılık gösterir.

Kadınlarda Yapılan İşlemler

  • Yağ enjeksiyonları ile cinsel bölgenin ve dış dudakların dolgunlaştırılması,
  • Dışarı sarkan ve şekil bozukluğu olan  iç dudakların kısaltılması, ve düzeltilmesi,
  • Tekrarlayan doğumlar, menapoz, ilerleyen yaş, hormonal değişikler nedeniyle gevşeyen, tonüsünü kaybeden vajinanın sıkılaştırılması, daraltılması ve gençleştirilmesi,
  • G-noktasının belirginleştirilmesi
  • Dış genital bölgenin renginin açılması ( genital beyazlatma)dır.

 

Yağ Enjeksiyonları

Kilo verme sonrasında, yaşın ilerlemesi ile bazen de yapısal olarak genital bölge yağ dokusunu kaybeder, pubik bölge dolgunluğunu kaybeder, dış dudakların içi boşalır ve pörsür. Bu hem görüntü olarak rahatsız edicidir, hem de dış dudaklardaki gevşeklik kadında ve partnerin de cinsel hazzı azaltabilir. Vücudun başka bir bölümünden alınan yağ dokusu ile hem pubik bölgeye, hem de dış dudaklara, yağ enjeksiyonu yapılır. Böylelikle daha dolgun ve genç bir görünüm elde edilir. Yapılan yağ enjeksiyonu volüm eksikliğini giderirken, diğer taraftan yağ kaynaklı kök hücreler nedeni ile bu bölgeyi  gençleştirir.

Labioplasti

Genital iç dudakların gereğinden fazla uzun olması, dışarı sarkması, şekil bozuklukları hem estetik açısından kötü bir görünüm oluşturur, hem hijyen açısından sorun yaratır, hem de cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilir.  İç dudaklardaki fazlalık ve şekil bozukluğu hem  cerrahi olarak giderilebilir, hem de doku fazlalığı karbondioksit lazer ile düzeltilebilir. 

Vajinoplasti

Özellikle doğumlar sonrasında vajina duvarı elastikiyetini kaybeder ve gevşer. Bu durum hem öksürük, hapşırma gibi durumlarda idrar kaçırmaya neden olabilir ( stres üriner inkontinans) hem de  cinsel hazzın azalmasına yol açabilir. Bu sorun çok ileri seviyede değilse tekrarlayan lazer seansları düzeltilebilir. Eğer gevşeklik ileri seviyede ise, cerrahi işlemle vajina daraltılarak bu sorun giderilebilir.

G-Noktası Enjeksiyonları

Bazı araştırmacılar vajinal orgazmın vajinanın ön duvarında yer alan bir bölgenin uyarılması sonucu olduğunu iddia etmektedirler. Bu noktanın hyaluronik asit enjeksiyonları ile dolgunlaştırılması, vajinal orgazmın daha yoğun ve güçlü yaşanmasını sağlar.

Ameliyat Öncesinde Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalı?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, ameliyattan 3 hafta öncesinde aspirini ve sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Kullanılmaması Gerekenler

Apranaks, Voltaren gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici gerektiğinde Minoset, Tamol gibi parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir), Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları, Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler Tüm zayıflama ürünleri

Genital Bölge Estetiğinde Anestezi Gerekir mi?

Genital bölge estetiği ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirilir. G-noktasına hyaluronik asit uygulamaları ise ofis ortamında gerçekleştirilebilir.

Genital Bölge Estetiği Sonrasında Neler Yaşanır?

Hastalar genellikle aynı gün evlerine gönderilir. Üç gün sonra banyo yapmalarına izin verilir. Labioplasti ve vajinoplasti sonrası cinsel organların özel solüsyonlarla yıkanması gerekir. İlk birkaç gün oturup kalkarken dikkatli olunması gerekir. 3 hafta cinsel ilişki yasaklanır. Üçüncü haftadan sonra koşma dışında spora izin verilir. Altıncı haftadan sonra her türlü aktivite serbesttir.

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı