Su Aracılığı ile Liposakşın ve Yağ Transferi

su-araciligi-ile-liposaksin-ve-yag-transferi
Su Aracılığı ile Liposakşın ve Yağ Transferi

1970’li yıllarda liposakşın işleminin tanımlanmasından bu yana, hem uygulayıcı için işlemi kolaylaştırmak, hem hasta konforunu arttırmak, hem de yapılan işlemin sonuçlarını iyileştirmek üzere çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Su Aracılığı ile Liposakşın ve Yağ Transferi İzmir

Bu yöntemlerden biri olan su ile liposakşın (water-jet) yöntemi; 2004 yılından beri kullanılan bir yöntemdir. Bu işlemde, yağ hücrelerini birbirinden ayırmak ve ortamdan uzaklaştırmak için, basınçlı su püskürtme yöntemi kullanılmaktadır. İşlem sırasında suyun basıncı cihaz (body-jet) aracılığı ile ayarlanabilmektedir.

Burada kullanılan su; serum fizyolojik, bölgesel uyuşturma yapan ve kanamayı azaltan ilaçlar içermektedir.

Bölgesel uyuşma sağlandıktan sonra suyun verilmesi ve yağın vakumlanması işlemi aynı anda gerçekleşir. Liposakşın kanülü doku içerisinde yavaşça hareket ettirilir. Bu sırada suyun gücü kullanılarak yağ hücreleri birbirinden ayrılır ve canlılığı bozulmadan vakumlanır. Sistem sanki bir üzüm salkımındaki üzüm tanelerini tek tek uzaklaştırır gibi, yağ hücrelerini bulunduğu yerden ayırır ve beraberinde verilen sıvının da yardımı ile minimal bir negatif basınçla yağı vakumlar. Böylece hem yağ hücrelerinin canlılığı korunur hem de klasik liposakşındaki çekme gücü gerekmediğinden işlem sonrası hastanın ağrısı çok daha az olur. İşlem sonucunda bağ dokusu bozulmadan kalır, yağ alınan bölgede bir doku hasarı olmaz.

su-araciligi-ile-liposaksin-ve-yag-transferi

su-araciligi-ile-liposaksin

Yağ Transferi

Hastaya sonrasında yağ enjeksiyonu planlanıyorsa, vakumlanan yağ hücreleri, hava ile temas etmeden ve sterilizasyonu bozulmadan lipokollektör denilen kapalı bir kapta, yıkanmış ve filtrelenmiş olarak toplanır. Lipokollektördeki yağın tekrar santrifüj edilmesine gerek yoktur. Başka bir işleme gerek duyulmadan hemen enjeksiyona hazır haldedir. Elde edilen yağ meme, popo büyütme, vücutta kontur düzeltme, yüze yağ enjeksiyonu amacı ile kullanılabilir.

Bu yöntem ile yapılan yağ transferinin kalıcılığı %80’lerdedir. Bu da klasik yöntemlerle elde edilen sonuçlardan daha yüksektir.

Su İle Liposakşın Sisteminin Avantajlarını Özetlersek

  • Hastalar için olan riskleri azaltır. Daha yavaş kanül hareketleri, daha iyi kontrol sağlar.
  • Hasta vücudu için büyük volümlerde sıvı ve ilaç kullanma ihtiyacını azaltır.
  • Morluk ve dokular arası hematom oluşma riskini önemli ölçüde azaltır.
  • Hem operasyon sırasında hem de sonrasındaki ağrıyı azaltır.
  • Diğer liposakşın yöntemleri ile karşılaştırıldığında, operasyonun toplam süresini kısaltır.
  • Hastaya liposakşın yanı sıra, lipofilling planlanıyorsa; büyük volümlerde yağ, canlılığı bozulmadan, en uygun koşullarda ve klasik yöntemlere göre en hızlı şekilde elde edilebilir.
  • Tüm bu işlemler lokal anestezi altında veya bir miktar sedasyon ile gerçekleştirilebilir. Hastanın genel anestezi almasına gerek yoktur.

Karın germe ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı