Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

göz kapağı estetiği
Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Göz kapağı estetiğinden 2-3 hafta önce, bazı ağrı kesiciler ya da E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaçlar ile yeşil çay, kiraz sapı, keten tohumu, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünlerin kullanımının bırakılması kanamanın artmaması açısından önem arz etmektedir.

Sigara yara iyileşmesine olumsuz etki eder. Eğer içiyorsanız ameliyattan 2 hafta öncesi ile ameliyattan 2 hafta sonrasına kadar sigaraya ara vermeniz ameliyatın başarısı için çok önemlidir.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Göz kapağı yaşlanma belirtileri genellikle 30 yaş sonrası ortaya çıkmaya başladığı için, göz kapağı estetiği sıklıkla 40 yaş sonrasında yapılmaktadır. Ancak, özellikle üst göz kapağı düşüklüğü sorunu gibi medikal bir ihtiyaç olduğu takdirde her yaşta göz kapağı estetiği yaptırılması mümkündür.

Göz Kapağı Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl Olur?

Hastalar genellikle ameliyat sonrasında aynı gün taburcu olurlar ve ameliyat sonrası dönem rahat geçer. Ameliyat sonrası göz etrafında morarma ve şişlik oluşabilir, bu nedenle hastalara erken dönemde buz uygulaması önerilir. Morluk ve şişlikler 1 hafta içerisinde düzelir.

Hasta 2 gün sonra televizyon izleyebilir ve kitap okuyabilir. 3. Gün, güneş gözlüğü kullanarak dışarı çıkabilir, 10 gün sonra makyaj yapabilir, kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir. Dikişler genellikle 5. Gün alınır ve hasta 1 hafta sonra işe başlayarak normal hayatına geri dönebilir. 2-3 hafta içinde göz kapaklarındaki ödemler tamamen gerilemiş olacaktır, ancak hastaların ameliyattan sonra 3-6 ay güneşten korunmaları gerekmektedir.

Göz kapağı estetiği; ağrılı bir iyileşme süreci yaşanmaması, normal hayata kısa sürede dönülmesi açısından son derece konforlu bir ameliyattır. Ancak, alt göz kapağının aşağıya doğru çekmesi, uyurken gözlerin tam olarak kapanmaması gibi komplikasyonların gelişmemesi açısından operasyonun, konusunda uzman ve tecrübeli hekimlerce gerçekleştirilmesi hayati önem taşımaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Kalıcı Mıdır?

Ameliyattan sonra yaşlanma süreci devam eder. Dolayısı ile meydana gelen değişiklikler ile göz kapakları hiçbir zaman ameliyat öncesine geri dönmez. Genellikle alt kapaklarda ameliyatın yenilenmesine gerek olmamasına karşın, eğer üst kapaklarda zaman içinde tekrar yığılma söz konusu olursa yeniden ameliyat olunması gerekebilir.

Yazar: Op. DR. Dilek Bağdatlı

Üst & Alt Göz kapağı estetiği hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, ilgili linke tıklayabilirsiniz.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı