Dolgu Maddeleri ile Meme ve Kalça Büyütme, Bacak Şekillendirme

Dolgu-Maddeleri-ile-Meme-ve-Kalça-Büyütme,-Bacak-Şekillendirme
Dolgu Maddeleri ile Meme ve Kalça Büyütme, Bacak Şekillendirme

Dişiliğin sembolü olan memeler ve kalçalar kadınların daha çekici ve kadınsı görünmelerinde en önemli figürlerdir. Bu bölgelerdeki doku eksiklikleri ve şekil bozuklukları kadınları en çok rahatsız eden estetik problemlerin başında gelir. Meme ve kalça büyütme ameliyatlarında, doku eksiklikleri genellikle silikon protezler ile giderilmektedir. Son yıllarda yağ enjeksiyonlarının gündeme gelmesi, protez uygulaması dışında alternatif tedavilere yöneltmiştir. Günümüzde artık bu yöntemlere ilave olarak dolgu maddeleri ile meme ve kalça büyütmek mümkündür.

Bu bölgelerde kullanılan dolgu maddeleri, insan dokusuyla tam uyumlu, bileşiminin %98’i sudan oluşan hidrofilik bir jeldir. %0,9’luk sodyum klorid çözeltisinin deposu olarak hareket eden bir jel olduğu için sonuçta insan vücudunun doğal görünümünü vermektedir. %0,9 sodyum klorid damar içi uygulanabilen bir sıvıdır. Jel formunu kazanması için %2 oranında polyamid ilave edilmiştir. Hidrofilik jel dolguları 2004 yılından bu yana Avrupa’da kullanılmaktadır.

Bu jel, yapısı nedeni ile uygulandığı bölgedeki kollajen ve elastin moleküllerini kendisine çeker ve böylece ciltte uzun süreli esneklik ve güç sağlar.

Meme büyütme işleminde, jel, meme dokusu altına, popo büyütme işleminde fasya altına uygulanır.

Sonuçlar uygulama sonrası hemen gözle görülür hale gelir.

Protez ile Dolgu Arasındaki Farklar?

Protez ile yapılan meme büyütme ve şekillendirme ameliyatlarında, meme ucunda his kaybı, sıvı toplanması, geç dönemde kapsül kontraktürü adını verdiğimiz protez etrafında sertleşme ve şekil bozukluğu, protezin yer değiştirmesi, iki meme arası asimetri gibi problemler görülebilir. Yapılan çalışmalarda, hid ofilik jel ile dolgu uygulamaları sonrası bu tip problemlere rastlanılmamıştır. Yine popo büyütme ve bacak şekillendirmede kullanılan protezler, her zaman gereken volüm ve şekil ihtiyacını karşılamayabilir. Dolgularda ise istenilen bölgeye istenilen miktarda uygulama avantajı vardır. Yine asimetri durumlarında, daha esnek tedavi imkanı sağlamaktadır.

dolgu-maddeleri-ile-meme-ve-kalca-buyutme-bacak-sekillendirme

meme-ve-kalca-buyutme

Dolgu Maddeleri Hangi Durumlarda Uygulanır?

Hidrofilik jel esaslı dolgu maddeleri, meme ve popo büyütme ve şekillendirme yanısıra, bacak şekillendirme, vücutta kazalara veya ameliyatlara bağlı gelişen doku eksikliklerinin ve şekil bozukluklarının giderilmesinde de kullanılır. Yine hidrofilik jel, yüz bölgesinde, hyalüronik asit dolgularının kullanıldığı durumlarda da kullanılabilir.

Dolgu Maddeleri Avantajları Nelerdir?

  • Silikon protezlerdeki gibi belli bir kontürü olmadığı için, dokunma ile çevre dokulardan ayrılmaz, bir bütün halinde hissedilir.
  • Yavaş şekilde yok olur, etkisi 4~5 yıl sürer.
  • Güvenilirliği yüksek bir malzemedir.
  • İnsan organizmasıyla uyumlu bir şekilde yok olur, zaman içerisinde vücut jeli emer, herhangi bir komplikasyon görülmez.
  • Koyulan dolgu maddelerinin yer değiştirmesi, iltihaplanma, parçalara ayrılıp vücudun başka bölgelerine dağılma gibi bir şey gözlenmez.
  • Muayenehane şartlarında, lokal anestezi ile çok kısa sürede uygulanabileceği için, kişi sosyal hayatına hızla geri döner.
  • Cerrahi bir işlem olmadığı için, uygulamaya bağlı iz oluşturmaz.
  • Popo ve bacak gibi sürekli hareketli bölgelerde, silikon protezlere göre kullanımı çok daha kolaydır, işlem sonrası dönemde komplikasyon oranı çok daha düşüktür.
dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı