BBL ile Sonsuz Gençlik

BBL-ile Sonsuz-Gençlik
BBL ile Sonsuz Gençlik

BBL ile Sonsuz Gençlik İzmir

BBL, bir çeşit yoğun atımlı ışık kaynağıdır. Orjinalde bir çeşit IPL olan BBL, "Geniş spektrumlu ışık" anlamına gelen İngilizce olarak “broad band light” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Çok geniş kapsamlı bir tedavi ve anti-aging methotudur.

BBL, 560 – 1200 nanometre aralığındaki çeşitli dalga boylarında ışık üretmektedir. Her bir dalga boyu, dokularda yer alan farklı tipteki kromofor adını verdiğimiz, renk veren maddeler tarafından emilmektedir.

Stanford üniversitesinde, BBL ile tedavi edilen hastaların genetik materyalleri üzerinde yapılan bir çalışmada; BBL teknolojisinin, yaşlanmış insan cildindeki gen yapılarını yenileyerek hücre ve dokuların daha genç bir yapı kazanmasını sağladığı gösterilmiştir.

Çalışmaya dahil edilen hastaların gen yapıları incelendiğinde, 2265 genin cilt yaşlanması ile ilişkili olduğu ve bunlarında 1293’ün de gençleşme olduğu görülmüştür. Bu bulgularda  cilt yenilenmesi ile ilgili olarak yapılan tedavide alınan sonuçları desteklemektedir.  Bu durum klinikte, ciltte esneklik kaybında azalma, yeni kollajen oluşumuyla cilt yapısında düzelme,kırışıklıklarda azalma, ciltte sıkılaşma ve cilt altı dokuda kalınlaşma şeklinde izlenmiştir.

Sistem, tedavilerde cilde verilmesi gereken en uygun enerjiyi verirken aynı zamanda cildin korunmasına da odaklanmıştır. Yüksek hassasiyete sahip cilt soğutma sistemi, uygulanan doz ve cilt rengine göre cilt yüzeyini soğutarak, ciltte oluşabilecek yan etkileri engellemektedir.

Aynı zamanda bağışıklık sisteminde iyi yönde düzenleme sağlamaktadır. Buna bağlı olarak cilt kanserine karşı koruyucu olduğu yönünde çalışmalar devam etmektedir.

BBL Nasıl Etki Gösterir?

Kişinin cilt tipine ve tedavi edilecek cilt problemine göre kullanılacak dalga boyu belirlenir. Filtreler ile hedeflenen dalga boyu ayarlanır. Belli dalga boyundaki ışık ile cilt yüzeyinde yaklaşık 38-42 derecelik ısı, cilt altında ise 65-70 derecelik ısı oluşturulur. Isı ile kollajen ve elastin liflerin üretiminden sorumlu fibroblast adını verdiğimiz hücreler uyarılır, aktif hale getirilir.

Böylece uygulanan bölgede kollajen üretimi artar, yaşlanma ile birlikte ciltte meydana gelen incelme giderilir, cilt kalınlığı artar. Bunun yanı sıra elastin liflerin sıkılaşması ve kendi aralarındaki organizasyonları sağlanır. Sonuç daha hacimli, sıkı, daha genç bir cilt olur.

Uygulama ağrısız ve konforludur. Herhangi bir anestezik krem uygulamaya gerek yoktur. Uygulama esnasında sadece hafif bir ısı hissedilir, soğutucu plaklar cildin yüzeyinin aşırı ısınmasını korurken cildin altındaki dermal dokunun ısısının yükselmesini sağlar. Bazı hastalarda uygulama sonrasında sadece 10-15  dakika süren hafif bir kızarıklık olabilir. Ödem, veya soyulma olmaz. İşlem sonrası sosyal hayata ara verilmez. Hemen sonrasında makyaj yapılabilir. Bu özellikleri nedeniyle yaz mevsiminde bile güvenle uygulanabilir.

bbl-hangi-bolgelere-uygulanir

bbl-ile-sonsuz-genclik

BBL Uygulamasının Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Akne, damarsal lezyonlar ve pigmente lezyonları içeren cilt problemlerinde tedavi uygulaması 15-20 dk sürer. Yüz ve boyun bölgesini içine alan cilt sıkılaştırma ve gençleştirme işleminin uygulaması 30-40 dakika kadar sürer.

BBL Hangi Bölgelere Uygulanır?

Genellikle yüz, boyun, dekolte ve el sırtı gibi sürekli güneş ışınlarına maruz kalan bölgelere uygulanır.

BBL Tedavisi Kaç Seanstır?

Üç dört hafta aralıklarla üç ila beş seans yapılır. İdame tedavisi için altı ayda bir, bir seans uygulanabilir. Tedavi edilen cilt problemine göre seans aralıkları değişir. Cilt sıkılaştırma amaçlı yapılan uygulamada 3-4 hafta aralıklarla, damarsal problemlerde 2 hafta ara ile, akne tedavisinde 1 hafta ara, lekelerde 3 hafta ara ile uygulama yapılır.

BBL Tedavisi Kalıcı mıdır?

Cilt yenileme programı çerçevesinde tedavi edilen damarsal ve pigmente lezyonlar ile akne tedavisi sonrası çok kısa sürede sonuç alınır ve sonuçlar büyük oranda kalıcıdır.

Cilt sıkılaştırma ve gençleştirme seansları sonunda ciltte her geçen gün bir iyileşme izlenir. sonuçların kalıcılığında kişinin yaşam stili ve beslenme alışkanlıkları ile sigara kullanımı gibi faktörler etkilidir. Tedavinin kalıcılığını artırmak için 6 ayda bir, bir seans tekrarlanması önerilir.

Bu Yöntemin Diğer Cilt Gençleştirme Yöntemlerine Göre Avantajı

BBL, etkisini ciltte moleküler düzeyde göstererek, ciltteki genetik yapıyı yeniler. Bu yenilenen genler, tedavi uygulanan bölgedeki cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır, cilt kanseri gelişme riskini azaltır.

Uygulama konforludur ve herhangi bir anestezi gerektirmez. Sosyal hayata ara verilmez.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı