Botoks Nedir?

botoks-nedir
Botoks Nedir?

İzmir botoks, Clostridium botulinum adlı bakterinin oluşturduğu bir tür proteindir. Botulinum toksin kelimelerinden türetilen botoks; son yıllarda oldukça sık duyduğumuz, karşılaştığımız bir kavramdır. 

Gerek ameliyatsız estetik uygulamaları gerekse de sağlık alanında pek çok alanda kullanılan botoks uygulamasının, alanında tecrübeli doktorlar tarafından uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Doğru şekilde uygulanması durumunda yan etkisi olmayan ve herhangi bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmadan botoks uygulamasının en sık başvurulduğu durum; kırışıklıkların giderilmesidir. Ameliyatsız yüz estetiğinde kullanılan botoks, genelikle üst yüz bölgesinde kullanılmaktadır. Erken yaşlarda yapılan botoks uygulamaları kırışıklıkların yerleşmesi engeller, hatta kırışıkların derinliğini azaltır. İleri yaş uygulamalarında, çok derin kırışıklarda beraberinde dolgu uygulamaları ya da karbondioksit lazer gibi uygulamalara ihtiyaç duyulabilir.

dilek-bagdatli-kimdir

Botoks Nasıl Etki Eder?

Enjeksiyon disiplinine dayanan bir yöntem olan botoks işlemi öncesinde botoksun uygulanacağı bölgelere karar verilmektedir. Uygun enjeksiyonlar hazırlanmakta ve klinik ortamında uygulanmaktadır. Uygulama ortamının hijyenik olması ve alanında tecrübeli bir doktora başvurulması; komplikasyon riskini ortadan kaldırmakla birlikte; tatmin edici sonuçlar alınmasını da sağlamaktadır.

İzmir botoks; genç kalmak, gençleşmek amacı ile uygulanmaktadır. Uygulandığı kaslarda geçici felç yapan botoks, uygun noktalara, uygun dozlarla uygulandığında herhangi bir yan etki görülmez. Botoks uygulandığı bölgede etki gösterir ve botoksun etkisi 3-9 ay, ortalama yaklaşık 6 ay kadar kalıcılığını korumaktadır.

botoks-nedir

botoks-uygulama-alanlari

Botoks Uygulama Alanları

İzmir botoks işlemi aşağıda sıraladığımız bölgelerde uygulanabilmektedir;

  • İki kaş arasındaki dikey çizgilerin giderilmesi ya da hafifletilmesi,
  • Alın bölgesindeki yatay çizgiler ve kırışıklıkların giderilmesi ya da hafifletilmesi,
  • Göz çevresindeki kırışıklıklar (kaz ayağı çizgileri),
  • Dudakların üzerindeki dikey çizgiler (smoking lines)
  • Çene ucu bölgesindeki kırışıklar
  • Gülme sırasındaki asimetriler
  • Boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıklar
  • Yüzdeki asimetriler
  • Burun yan kenarlarındaki bunny lines

İzmir botoks ile kırışıkların giderilmesi; yüz ve boyun bölgesinde oluşan derin, orta ve ince çizgilerin ortadan kaldırılması özellikle kadınların sıklıkla tercih ettiği bir medikal estetik yöntemidir. Söz konusu uygulamanın kişinin mimiklerine uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi ile oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Botoks kimler için uygun değildir?

İzmir botoks uygulaması; botulinum toksine alerjisi bulunan kişilere, sinir nöropatileri ve myasthenia gravis hastalığı ya da başka herhangi bir nörolojik hastalığı bulunan kişilere uygulanmaması önerilmektedir. Bununla birlikte her cerrahi ve cerrahi dışı yöntemde olduğu gibi 18 yaş altındaki kişilerde hem yasal olarak hem de gerçekçi bir bakış açısı ile ihtiyaç duyulmaması nedeni ile uygulanmamaktadır.

Botoks Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İzmir botoks işlemi sonrasında 48-72 saat süre ile yoğun güneş, sauna ve hamam gibi çok sıcak ortamlara maruz kalınmaması gerekmektedir. Uygulama sonrası duş almak ile ilgili bir sorun yoktur. Gerektiğinde ise uygun güneş kreminin kullanılması önerilmektedir. Botoks uygulaması sonrasında 24 saat süre ile yüz üstü yatılmaması ve uzun süre baş öne eğik şekilde durulmaması da dikkat edilmesi gereken noktalardır. Yine uygulama sonrası yoğun alkol alımından da kaçınılmalıdır.

Botoks İşlemi Acı ya da Ağrı Yapar mı?

İzmir botoks işlemi özel olarak geliştirilmiş, çok ince milimetrik iğneler ile uygulanmaktadır. Bu sayede uygulama sırasında minimal düzeyde acı ya da ağrı hissi açığa çıkmaktadır. Aynı zamanda uygulama sırasında anestezik krem ve buz uygulaması herhangi bir acı ya da ağrı hissini minimalize etmektedir.

Botoks Kalıcı mıdır?

İzmir botoks işleminin kalıcılığı uygulama bölgesine bağlı olarak değişebilmekle birlikte ortalama 6 ay sürmektedir. Bu süre sonrasında işlem yenilenebilmektedir.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı