Meme Küçültme

Meme Küçültme
Meme Küçültme

Meme Küçültme İzmir

Meme küçültme ameliyatları, kilo alıp verme ,gebelikler ve yer çekiminin etkisi ile şeklini kaybeden büyük memelerde tercih edilmektedir. Bu durum genç ,yaşlı tüm kadınlarda sosyal sorunlara neden olur. Sosyal sorunlar yanı sıra büyük memeler; boyun, sırt ve omuz ağrılarına yol açar, zamanla omurgalarda kalıcı bozukluklara neden olur. Sütyen askıları bir süre sonra omuzları deforme eder. Memelerin alt tarafı sürekli terli ve havasız kaldığından tahriş olur, pişik ve mantar enfeksiyonlarına yol açar.

Meme küçültme ameliyatlarında amaç, memelerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesidir. Bu işlem yapılırken meme aynı zamanda dikleştirilir.

Meme küçültme ameliyatlarında 3 temel işlem yapılır: meme başının yukarıya taşınması, meme dokusunun küçültülerek konik bir şekil verilmesi ve deri fazlasının kesilerek atılması.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Büyük memesi olan bütün hastalar meme küçültme ameliyatlarına uygun adaylardır. Bunların bir kısmı büyük memesi olan genç hastalar, bir kısmı ise doğumlar ve kilo alma sonrası memeleri büyümüş ve sarkmış olan orta yaşlı hastalardır. Menopoz sonrası kilo almış ve memeleri büyümüş olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Ameliyat bitiminden 4 saat sonra yemek yenip, ayağa kalkılabilir. Genellikle 1 gece hastanede kalmaları uygundur. Ameliyat sonunda fazla kanı toplaması için yerleştirilen drenler ertesi gün çekilir. Hastanın pansumanı yenilenir, ve taburcu edilir. 1 hafta sonra dikişler alınır. İlk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapması önerilmez. Yine ilk 3 hafta sporcu sütyenini gece gündüz takması gerekmektedir. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktivitesi serbesttir.

Mamaplasti sonrası ilk 3 hafta memeler normalden daha yukarıda ve dik dururlar, görüntüleri doğal olmaz. Ayrıca meme altındaki dikey dikiş izi büzülmüş gibi görünür. Üçüncü haftadan sonra memelerin görünümü normal dönmeye ve memeler normal yerlerine inmeye başlarlar. Memeler tam şekillerini ancak 3. ayda alırlar. Sonraki kontroller özel bir durum olmadıkça 3. hafta, 3. ay, 6. ay ve birinci yılın sonunda yapılır. Ameliyat üzerinden bir yıl geçtiğinde kontrol mamografisi/USG çekilir.

Küçültme Ameliyatları Süt Vermeyi Etkiler mi?

Bu konuda yapılmış birçok çalışma vardır. Çalışmalarda, meme küçültme işlemi yapılan kadınlarla memesi büyük olup küçültme ameliyatı yapılmamış kadınların süt verme oranları karşılaştırılmış ve büyük bölümünde oranlar birbirine benzer çıkmıştır. Küçültme ameliyatı yapılan hastaların süt verme oranlarının normal kadınlarla aynı olduğu söylenebilir. Aşırı büyük ve sarkık göğüsler dışında küçültme ameliyatları süt vermeyi etkilememektedir.

Küçültme Ameliyatlarında His Kaybı Oluşur mu?

Meme küçültme ameliyatlarından sonra geçici his kayıpları olabilir. Çok büyük ve sarkık memelerde kalıcı his kayıpları da olabilir, ancak bu durumla sık karşılaşılmaz. Ameliyattan birkaç ay sonra meme başları eski duyarlılıklarına kavuşurlar. Ayrıca, meme küçültme ameliyatı yapılan birçok kadın, meme başlarının eskisine göre daha hassas olduğunu ifade etmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatının Meme Kanseri İle Bir İlişkisi Var mı?

Hayır ilişkisi yoktur; aksine küçültme ameliyatları meme kitlesini azalttığı için kanser riskini azaltır. Çeşitli çalışmalarda meme küçültme ameliyatının kanser riskini % 27-70 oranında azalttığı bildirilmektedir. Küçültme işlemi sırasında çıkartılan parçaların tümü patolojik incelemeye gönderilir. Bu da hastalar için ileriye yönelik çok önemli bir takip bilgisi oluşturur. Ayrıca bu şekilde tesadüf eseri kanser olguları da yakalanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Tür Sorunlar Yaşanabilir?

Küçültme işleminden sonra en sık karşılaşılan sorunlar; kötü yara izleri, memelerin yeterince küçültülememesi, asimetriler, meme başlarının gereğinden yukarıda ya da aşağıda kalmasıdır. Dikkatli bir planlama ve özenli bir cerrahi teknikle bu sorunların tümü aşılabilir. Vertikal mamaplastiye özgü bir sorun, dikey izin en alt kısmında bir deri bolluğu, potluk kalabilmesidir. Böyle bir durum olursa, 3 ay sonra lokal anestezi altında bu fazlalık alınabilir.

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı

Dr. Dilek Bağdatlı 11 Haziran 1969 yılında Tekirdağ - Çorlu’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1986 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. Tıp eğitimini, 1986-1992 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı.