Meme Küçültme

meme-kucultme
Meme Küçültme

Meme Küçültme İzmir

Meme küçültme ameliyatları, en çok talep edilen meme ameliyatlarındadır. Özellikle, gebelik sürecinde alınan fazla kiloların, doğum sonrasında verilememesi ve ilerleyen yaşlarda metobolizma daki yavaşlamaya bağlı artan kilolar nedeni ile, çoğu kadın meme büyüklüğünden şikayetçidir. 

Bu durum genç hastalarda ise ergenlikle başlayan meme büyümesinin istenilen ve beklenenden çok fazla olması ile seyreder. Bu durum boyun, sırt ve omuz ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklar yanısıra beraberinde psikolojik sorunlar ve sosyal yaşamda problemlere de neden olur. İlaveten memelerin alt tarafı sürekli terli ve havasız kaldığından tahriş olur, pişik ve mantar enfeksiyonlarına yol açar.

Meme küçültme ameliyatlarında amaç, memelerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesi ve beraberinde  aynı zamanda dikleştirilerek, kişinin vücut yapısına uygun bir forma getirilmesidir. Bu işlem sırasında meme dokusu ve ciltten fazla olan miktar çıkarılır, kalan meme dokusuna şekil verilerek meme başı olması gereken yere taşınır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Büyük memesi olan bütün hastalar meme küçültme ameliyatlarına uygun adaylardır. Genç hastalar meme gelişiminin tamamlanması açısından 18 yaşından sonra opere edilir; doğumlar sonrasında süt verme dönemi tamamlandıktan sonra, meme büyüklüğü stabilize olduktan sonra ameliyat planlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Ameliyat genel anestezi altında, hasta uyutularak gerçekleşir. Hastaların genellikle 1 gece hastanede kalmaları uygundur. Ameliyatta biriken kanı toplaması için dren yerleştirilir, bu drenler genellikle 24 saat sonra çekilir. 

1 hafta sonra dikişler alınır. İlk 3 hafta memeyi destekleyici sütyenlerin kullanılması önerilir. 

İlk 3 hafta yürüyüş gibi basit aktiviteler önerilir. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktivitelerini yapabilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktivitesi serbesttir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası, başlangıçta memeler normalden daha yukarıda ve dik dururlar, ancak bir süre sonra yerçekiminin de etkisiyle olması gereken doğal forma döner. Memelerin tam şeklini alması 3 ila 6 ayı bulur. Sonraki kontroller özel bir durum olmadıkça 3. hafta, 3. ay, 6. ay ve birinci yılın sonunda yapılır. Ameliyat üzerinden bir yıl geçtiğinde kontrol mamografisi/USG çekilir.

Küçültme Ameliyatları Süt Vermeyi Etkiler mi?

Bu konuda yapılmış birçok çalışma vardır. Çalışmalarda, meme küçültme işlemi yapılan kadınlarla memesi büyük olup küçültme ameliyatı yapılmamış kadınların süt verme oranları karşılaştırılmış ve büyük bölümünde oranlar birbirine benzer çıkmıştır. Küçültme ameliyatı yapılan hastaların süt verme oranlarının normal kadınlarla aynı olduğu söylenebilir. Aşırı büyük ve sarkık göğüsler dışında küçültme ameliyatları süt vermeyi etkilememektedir.

meme-kucultme-ameliyatlari

meme-kucultme

Küçültme Ameliyatlarında His Kaybı Oluşur mu?

Meme küçültme ameliyatlarından sonra geçici his kayıpları olabilir. Çok büyük ve sarkık memelerde kalıcı his kayıpları da olabilir, ancak bu durumla sık karşılaşılmaz. Ameliyattan birkaç ay sonra meme başları eski duyarlılıklarına kavuşurlar. Ayrıca, meme küçültme ameliyatı yapılan birçok kadın, meme başlarının eskisine göre daha hassas olduğunu ifade etmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatının Meme Kanseri İle Bir İlişkisi Var mı?

Hayır ilişkisi yoktur; aksine küçültme ameliyatları meme kitlesini azalttığı için kanser riskini azaltır. Çeşitli çalışmalarda meme küçültme ameliyatının kanser riskini % 27-70 oranında azalttığı bildirilmektedir. Küçültme işlemi sırasında çıkartılan parçaların tümü patolojik incelemeye gönderilir. Bu da hastalar için ileriye yönelik çok önemli bir takip bilgisi oluşturur. Ayrıca bu şekilde tesadüf eseri kanser olguları da yakalanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Tür Sorunlar Yaşanabilir?

Küçültme işleminden sonra en sık karşılaşılan sorunlar; kötü yara izleri, memelerin yeterince küçültülememesi, asimetriler, meme başlarının gereğinden yukarıda ya da aşağıda kalmasıdır. Dikkatli bir planlama ve özenli bir cerrahi teknikle bu sorunların tümü aşılabilir. Vertikal mamaplastiye özgü bir sorun, dikey izin en alt kısmında bir deri bolluğu, potluk kalabilmesidir. Böyle bir durum olursa, 3 ay sonra lokal anestezi altında bu fazlalık alınabilir.

Erkek memesinde büyüme problemine çözüm bulmak için tıklayın. 

Meme küçültme ameliyatı kaç saat sürer?

Meme küçültme ameliyatı 2-4 saat arasında değişiklik gösterir. Bu durum meme büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Meme küçültme ameliyatında işlem süt kanallarına zarar vermeden gerçekleştirilir.

Kimler meme küçültme ameliyatı olamaz?

Meme küçültme ameliyatı genelde 18 yaşından küçük bireylere uygulanmaz. Ancak kişinin günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen bir durumdaysa 18 yaş altında da yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Ameliyattan sonra 10 gün aspirin, bitkisel ilaç ve vitamin tabletleri kullanmamak gerekir.

Meme küçültme ameliyatından sonra meme tekrar büyür mü?

Meme küçültme ameliyatından sonra meme tekrar büyümez. Kişi ameliyattan sonra çok fazla kilo alırsa bir miktar memedeki yağ dokusu artsa da eski haline dönmez.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında T şeklinde yara izi kalabilmektedir. Bu iz zaman geçtikçe ten rengini aldığı için dikkat çekmez.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı