Saç Ekimi

Saç-Ekimi
Saç Ekimi

İzmir saç ekimi; saç dökülmesi tedavisinde uygulanan ve son yıllarda sıklıkla tercih edilen estetik bir işlemdir. Günümüzde farklı yöntemler ile uygulanabilen saç ekimi; doğal ve kalıcı bir şekilde kişiye saç kazandırmanın en başarılı yolu olarak kabul edilmektedir.

Saç dökülmesi gerek erkeklerde gerekse de kadınlarda görülen, psikolojik ve estetik problemlere yol açan bir problemdir. Çeşitli nedenler ile saç dökülmesi problemi yaşanabilmektedir.

Genetik faktörler, hormonal nedenler, ilaç kullanımı, stres ve saç bakımının yanlış yapılması saç dökülmesi problemine neden olabilmektedir.

Erkeklerde daha sık yaşanan saç dökülmesi problemi özellikle 30 lu yaşlar da başlar, yıllar içerisinde gittikçe artar.

dilek-bagdatli-kimdir

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi İzmir’de FUE ve FUT teknikleri ile uygulanmakta olup FUE tekniğinde saçlar tek tek alınarak dökülen bölgeye uygulanmaktadır. FUT yönteminde ise ense bölgesinden deri hattı çıkarılarak saç folikülleri tekli, ikili ve üçlü saç kökleri içerecek şekilde ayrılarak, saç dökülmesi yaşanan bölgeye eklenmektedir.

İzmir saç dökülmesi tedavisi, kişinin dökülme olmayan bölgeden alınan saçlarının, dökülme olan bölgelere ekilmesi disiplinine dayanmaktadır.

sac-ekimi-nasil-yapilir

sac-ekimi

Saç Dökülmesinde Başarı

Saç dökülmesinde başarıyı etkileyen birtakım faktörler bulunmaktadır. Bunlar kişinin genetik yapısı, saçın genel olarak yapısı ve kalitesi, özellikle de donör sahadaki, ekilmek üzere alınan saçların kalitesidir. Aynı zamanda saçın ekileceği bölgedeki kafa derisinin yapısı da yine başarıyı etkileyen faktörler arasındadır. FUE yöntemi iz bırakmaması açısından sık tercih edilse de FUT yöntemi bazı kişilerde daha başarılı sonuçlar sağlamaktadır.

Saç ekimi, bu konu ile ilgilenen bir Plastik cerrah tarafından yapılması gereken, cerrahi bir işlemdir. Bu işlemde Plastik cerraha teknik bilgisi yeterli ve bu alanda tecrübeli bir ekip uygun ekipmanlar ile yardımcı olur. Steril ortamlarda, cerrahi prensiplere uyularak yapılan saç ekimi işleminin kişiye herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Medikal cilt bakımı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. 

Saç ekimi sonrası nelere dikkat edilmeli?

İzmir Saç ekimi sonrasında, saç ekilen bölgenin açık kalması gerekmektedir. Ekim yapılan bölge bir hafta -10 gün süre ile çok iyi şekilde her türlü travmaya karşı korunmalıdır. Şapka, bere gibi materyaller kullanılmamalı bölgenin hava alması sağlanmalıdır. Su ile temas için ise 3-4 gün beklenir. Sonrasında doktorun tariflediği üzere, çok nazik şekilde duş alınabilmektedir. Yine bu sürede sigara kullanılmaması önemli ve gerekli bir önlemdir.

Saç ekimi sonrası saç bakımı nasıl olmalıdır?

İzmir saç ekimi sonrasında tekrar saç kaybı yaşamamak için saç bakımının doğru bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Doktorunuzun önerdiği saç bakım ürünleri doğru bir şekilde uygulanmalıdır.

Saç ile birlikte kaş ve sakal ekimi de uygulanabilir mi?

İzmir saç dökülmesi yaşayan bazı kişilerde sakal ve kaş dökülmesi problemleri de görülebilmektedir. Tedavi sürecinde nitelikli bir planlama ile kaş ve sakal ekimi de uygulanabilmektedir.

Saç ekimi öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

İzmir saç ekimi öncesinde alkol tüketimine en az 1 hafta öncesinden son verilmelidir. Aynı zamanda sigara kullanımına işlemden en az 2 hafta önce kesip, işlem sonrasında da 2 hafta süre ile sigaradan uzak kalması ekilen saçların tutmasını kolaylaştırmak için gereklidir. Kan sulandırıcı ilaç ve vitamin kullanımı doktora bildirilmeli ve bu ilaçların kullanımı yeniden planlanmalıdır.

İzmir saç ekimi ekilecek saç kökü sayısına bağlı olarak 4-6 saat gibi uzun süren bir işlemdir. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu nedenle operasyona fiziksel olarak iyi hazırlanmalı; iyi uyku alınmalı ve iyi beslenilmelidir.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı

Bunlar da İlginizi Çekebilir