Göz Kapağı Estetiği Nedir?

göz kapağı estetiği
Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Gözlerimizin güzelliği tarih boyunca her dönem, önemini ve cazibesini korumuştur. Çünkü gözler, aynı zamanda hislerimizi ve yaşımızı ele veren yegane organlarımızdır. Genç yaşlarda, gözlerimizi ve bakışlarımızı ön plana çıkarmak için bir takım kişisel bakım yöntemleri ya da makyaj yaparak başarılı olabilsek de zaman içinde yaşlanmanın ve yer çekiminin etkileri kendini göstermeye başlar.

Yaşın ilerlemesi, cilt yapısı, genetik kalıtım, yer çekimi, çevresel faktörler gibi etkenlerin sonucu olarak ciltte sarkma ve hacim kayıpları meydana gelmektedir. Hassas ve ince yapıdaki göz çevresinde oluşan doğal yaşlanma süreci; göz kapaklarında torbalanma, ciltte bollaşma, gevşeme, renk değişikliği, kırışıklık gibi durumlarla kendisini göstermektedir.

Göz çevresi ince, hassas deri yapısı ve çok hareketli olması sebebiyle, yaşlanmanın olumsuz etkilerinin daha erken ve daha belirgin olarak gözlemlendiği bir bölgedir. Hassas göz çevresinde meydana gelen sarkma ve gevşeme durumları, plastik cerrahi uygulamaları ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Göz çevresi deformasyonlarına yönelik olarak uygulanan cerrahi müdahaleler, göz kapağı estetiği olarak tanımlanabilmektedir. Göz kapağı estetiği, genel olarak alt ya da üst göz kapağındaki sarkmış ya da gevşemiş derinin çıkarılması, fıtıklaşmış yağların fazlasının çıkarılması ya da uygun ve gerekli bölgelere transpoze edilmesini kapsamaktadır.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Cilt, anatomik yapısı gereği elastik niteliktedir. Ancak doğal yaşlanma süreciyle birlikte, cildin elastik yapısında kademeli olarak azalma oluşmaktadır. Yüz bölgesinde yaşlanma sonucu oluşan elastikiyet kaybı, kendisini ilk olarak göz kapaklarında biriken fazla deriyle göstermektedir. Bu doğrultuda hassas ve ince yapısı gereği, yaşlanmanın ilk belirtileri göz kapaklarında ortaya çıkmaktadır. Göz kapaklarında oluşan yaşlanma belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Alt ve üst göz kapaklarında sarkmalar,
  • Üst göz kapağı düşüklüğü,
  • Göz kapağı kırışıklıkları,
  • Göz altlarında renk değişimi, morluklar, koyu halkalar oluşması,
  • Göz altı torbaları,
  • Göz kenarlarında oluşan kaz ayağı çizgileri,

Göz kapaklarında ortaya çıkan değişimler, kişinin yüz ifadesinde yaşlı ve yorgun bir görünüm oluşturmaktadır. Yukarıda sıralanan belirtiler ve kişinin yüz ifadesinde oluşan değişimler doğrultusunda, alt ve üst göz kapağı olmak üzere iki farklı şekilde göz kapağı estetiği uygulanabilmektedir.

 

Göz kapağı estetiği için lütfen ilgili linke tıklayınız.
İlgili link: www.dilekbagdatli.com/ust-goz-kapagi-estetigi

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı