Karpal Tünel Sendromu Nedir

Karpal-Tünel-Sendromu-Nedir
Karpal Tünel Sendromu Nedir

İzmir karpal tünel sendromu; genellikle 40- 50 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerde görülen ilerleyici özelliği bulunan bir hastalıktır. Ellerini aşırı kullanan, tekrarlayan hareketleri yapan ve zorlayan kişilerde sıklıkla görülen karpal tünel sendromu; el bileğinden geçen elin ve parmakların 3 önemli sinirinden birinin (Median sinir) kanalın içerisinde sıkışması sonucunda gelişmektedir.

Karpal tünel adındaki kanal içerisinden Median sinir geçmektedir ve söz konusu sinir; el parmakların hareket etmesini ve duyusunu sağlamaktadır. Karpal tünel sendromu gelişen kişiler de ise ilgili el parmaklarında hissizlik ve ağrı, ilerleyen dönemde parmak hareketler inde zayıflık gibi şikayetler yaşayabilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

İzmir karpal tünel sendromu belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • El ve parmaklarda uyuşma hissi ve karıncalanma
  • Elektrik çarpmasına benzer bir his açığa çıkması
  • Elde zayıflık ve güçsüzlük
  • Nesneleri düşürme, tutmakta zorlanma
  • Parmaklarda başlayıp el ve kola yayılan ağrı hissi

Karpal tünel sendromunda belirtileri oldukça yavaş başlamaktadır. Genellikle sürekli klavye kullanan, aşırı el işi yapan, enstrüman çalanlar, tenis oynayanlar gibi sürekli elini kullanarak iş yapanlarda görülmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Testi

Karpal tünel sendromu testi (Phalen testi, Tinel testi, Durkan testi) tanı sürecinde başvurulan nitelikli yöntemlerden biridir. Hastanın sağlık geçmişi ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmekte, Durkan ya da Phalen testleri yanısıra EMG testi de kesin tanı koymada değerlendirilmelidir.

karpal-tunel-sendromu-nedir

karpal-tunel-sendromu-belirtileri

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı

Karpal tünel sendromu ameliyatına; cerrahi dışı tedavi yöntemlerinin fayda sağlamaması durumunda başvurulmaktadır. Atel kullanımı, ağrı kesici ilaçların kullanımı, el kullanımında uygulanan değişimler ya da enjeksiyon disiplinine dayanan tedavi yöntemleri ile sonuç alamayan hastalarda karpal tünel ameliyatı uygulanmaktadır. Son yıllarda başarı şansının oldukça yüksek olduğu ameliyatta iki farklı cerrahi yöntem bulunmaktadır. Açık yöntem ve endoskopik yöntemlerin uygulanabildiği karpal tünel sendromunun ameliyatla tedavisinde; kanal açılarak genişletilir ve içerisinden geçen Median sinir ve kirişler rahatlatılır.

Karpal Tünel Ameliyatı Sonrası Yapılacaklar

Karpal tünel ameliyatı sonrasında hastanın hekim önerileri dışına çıkmaması oldukça önemlidir. Hastanede yatışa ihtiyaç duyulmayan karpal tünel sendromu ameliyatı sonrasında uygun ilaç tedavisi(antibiyotik ve ağrı kesici) ve iyileşme sürecinde elin istirahati önemlidir.

Karpal Tünel Sendromu İzmir

Karpal tünel sendromu İzmir’de el cerrahisi alanında tecrübeli pek çok hekim tarafından başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Söz konusu problemin cerrahi dışı ve cerrahi tedavi yöntemleri bulunmaktadır ve hangi yöntemin uygulanacağına hastanın genel sağlık durumu, yaşadığı şikayetin şiddeti ve el kullanma durumu göz önünde bulundurularak karar verilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi İzmir

Karpal tünel sendromu tedavisi hakkında detaylı bilgi için; 0 232 290 06 90 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı