Cilt Kanseri (Melanoma)

cilt-kanseri-melanoma
Cilt Kanseri (Melanoma)

Cilt Kanseri (Melanoma) Nedir?

Cilt Kanseri (Melanoma)Tüm vücudumuzu örten cildimiz, dış etkenlerle  ilk karşılaşan organımızdır. Sürekli dış etkenlerle temas halinde olduğu için güneş ve çeşitli kimyasal maddeler olmak üzere pek çok uyarandan etkilenir.

Cildimiz; organların örtülmesinde, bakteri, mikrop ve UV ışınlarına karşı bedenin korunmasında fonksiyoneldir. Cilt kanseri; cildimizdeki  hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucunda gelişen bir  kanser türüdür.

Cilt yapısı 3 tabakadan oluşmaktadır;

  • Epidermis
  • Dermis
  • Subdermis

 Cilt kanserleri genellikle cildin epidermis tabakasından başlar ve alt tabakalara ve çevreye doğru yayılarak büyür.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cildimizde oluşan lezyonların  ve benlerin cilt kanseri olabileceği konusunda aşağıdaki belirtiler yardıncı olur;

  • Vücudumuzda var olan benlerde şekil bozukluğu olması,
  • Vücudumuzda var olan benlerde renk değişimi olması,
  • Vücumuzda var olan ben ‘in çapının 5-6 mm’den büyük olması,
  • Ciltte lezyon oluşumu ve oluşan lezyonların 2-3 haftalık medikal cilt bakımı ile iyileşmemesi,

Cilt Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Cilt kanserine neden olan etkenler birden fazladır. Cilt kanserinde primer rol oynayan faktör güneş ışınlarıdır. Çocukluktan itibaren tekrarlayan güneş yanıkları, genç yaşlardan itibaren  solaryuma girme, uzun süre güneş ışınlarına direkt maruz kalma cilt kanserlerinde başlıca önemli etkenlerdir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda genetik faktörlerin de oldukça etkili olduğu tespit edilmiş olup; ailesinde cilt kanseri öyküsü olan kişilerin mutlaka rutin kontrollerini aksatmaması gerekmektedir.  Yine çeşitli kimyasal maddeler ile uzun süre ve tekrarlayan şekilde temasta olma gibi faktörler de cilt kanserlerine neden olabilmektedir.

cilt-kanseri-belirtileri

cilt-kanseri-melanoma

Cilt Kanseri Tedavi Edilebilir mi?

Cilt kanseri tedavi edilebilir bir hastalık olmakla birlikte her kanser türü gibi erken tanı ile tedavi süreci çok daha olumlu etkilenen bir hastalıktır. Cilt kanseri tanısı konulduktan sonra kanserli bölgedeki hücreler cerrahi yöntemler ile çıkarılmaktadır. Ancak ileri evre cilt kanserlerinde kanserli hücreler lenf bezlerine sıçrayabilmektedir ve bu durumda sadece kanser dokusunun cerrahi olarak çıkarılması yetmeyip ,daha kapsamlı tedavi yöntemleri gerekmektedir.

İzmir Cilt Kanseri Tedavisi

İzmir Cilt kanseri tedavisinde kanserli lezyonun çıkarılması işlemi uygulanırken genellikle lokal anestezi uygulanmaktadır. Eğer kanserli lezyon lokal anestezi ile çıkarılamayacak kadar büyükse öncelikle biyopsi alınmaktadır. Biyopsi ile lezyonun adının konulması, kanser türünün belirlenmesi ve sonraki tedaviyi şekillendirme de önem arzetmektedir. Cilt kanserleri genellikle 4 evre üzerinden değerlendirilmektedir. Cilt kanseri evre 1 de bulunduğu bölgeye sınırlı iken, evre 2 den itibaren, önce yakındaki lenf bezleri ve komşu yapılara yayılır, son evre de uzak organ metastazları ile karşımıza gelir.

Cilt Kanseri Ölüm Riski Nedir?

Cilt kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi ileri evrelerde ölüm riski yüksektir. Ozon tabakasının incelmesi ile birlikte dünyamız güneşin zararlı ışınlarına daha çok maruz kalmakta ve bu durum cildimizi güneş kaynaklı cilt kanserlerine karşı önemli derece de hassas kılmaktadır. Bu nedenle riski azaltmak için cilt kanserine karşı alınabilecek önlemler alınmalı ve rutin kontroller aksatılmamalıdır.

Cilt Kanseri Öldürücü müdür?

Cilt kanseri öldürücü müdür sorusu pek çok kişinin merak ettiği bir konu olmakla birlikte cilt kanserinin geç dönemde fark edilmesi ve çevre doku ve lenf bezlerine hızlı bir şekilde yayılması sonucunda öldürücü olabilmektedir. Bu nedenle uzun süre güneş ışınlarına maruz kalınmamalı, sene boyunca en az 30 faktör korumalı koruyucu kremler kullanılmalı ve periyodik olarak cilt durumu ve ben sayısı kontrol edilmelidir. Ben sayısında çoğalma, benlerde şekil ve renk değişimleri gözlemlendiğinde ise mutlaka alanında tecrübeli bir hekime başvurulmalıdır.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı