Botoks ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Botoks uygulaması; botulinum toksine alerjisi bulunan kişilere, nörolojik rahatsızlıkları ve myasthenia gravis hastalığı bulunan kişilere uygulanmaması önerilmektedir. Bununla birlikte her cerrahi ve cerrahi dışı yöntemde olduğu gibi 18-20 yaş altındaki kişilerde hem yasal olarak hem de gerçekçi bir bakış açısı ile ihtiyaç duyulmaması nedeni ile uygulanmamaktadır.
Botoks işlemi sonrasında yaklaşık 48 saat süre ile sauna hamam gibi çok sıcak ortamlardan , yazında yine yoğun güneş maruziyetinden kaçınılmalıdır. Gerektiğinde ise uygun güneş kreminin kullanılması önerilmektedir. Botoks uygulaması sonrasında, yine yoğun alkol alımından, yüz üstü yatılmasından ve uzun süre baş öne eğik şekilde durulmasından da kaçınılmalıdır.
Botoks işlemi özel olarak geliştirilmiş milimetrik iğneler ile uygulanmaktadır. Bu sayede uygulama sırasında minimal düzeyde acı ya da ağrı hissi açığa çıkmaktadır. Aynı zamanda uygulama sırasında anestezik krem uygulanması durumunda işlem daha konforlu uygulanabilir.
Botoks işleminin kalıcılığı uygulama bölgesine ve kişinin kaslarının ne kadar aktif olduğuna bağlı olarak değişebilmekle birlikte, ortalama 4 ila 6 ay sürmektedir. Bu süre sonrasında işlem yenilenebilmektedir.