Üst & Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt göz kapağı
Üst & Alt Göz Kapağı Estetiği

Üst & Alt Göz Kapağı Estetiği

Üst Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Üst göz kapağındaki yaşlanma belirtileri, 40 lı yaşlardan itibaren gözlenmeye başlar. , kaşlar ve alın bölgesinde yer çekiminin de etkisiyle aşağı doğru yer değiştirme meydana gelmektedir. Bu durum, yaşın ve diğer faktörlerin etkisi ile üst göz kapağında gevşemeye ve derinin göz üzerine yığılmasına sebep olmaktadır. Estetik açıdan kötü bir görünüme sebep olan bu yığılma, bazı hastalarda görmeyi bile engelleyecek boyutta olabilir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

 • Üst göz kapağı estetiği planlanırken kaşlar ve alın, üst göz kapağı ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilir.
 • Ameliyat öncesinde, üst göz kapağındaki sarkma ve gevşeme miktarına göre yapılan değerlendirmede, çıkarılacak deri, kas ve yağ miktarı belirlenmektedir.
 • Belirlenen miktarda sarkmış deri ve deri altı dokusu üst göz kapağının katlanma çizgisinden, yani yaklaşık olarak üst kirpiklerin 1 cm üzerinden kesi oluşturularak alınmaktadır. Özel dikişler ile iz belirgin olamayacak şekilde kesi yeri kapatılır. Göz çevresi gerginleştirilerek, estetik açıdan daha güzel ve sağlıklı bir görünüme kavuşması sağlanır.
 • Bazı durumlarda iç ve orta kısımda bulunan yağ yastıkçıkları fazla belirgin olabilmektedir. Bu tip deformasyonlarda fazla belirgin olan yağ yastıkçıklarında az miktarda küçültme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
 • Üst göz kapağı estetiği, botox, kaş kaldırma ve alın germe işlemleriyle birlikte uygulandığı zaman daha iyi ve etkili sonuçlar alınmaktadır.
 • Yalnızca üst göz kapağı estetiği işlemi yapılacaksa, lokal anestezi yeterli olabilmekte ve ameliyat yaklaşık 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Alt Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Alt göz kapakları; yaşlanma, kalıtımsal etkiler, fazla mimik kullanma ya da gözlerin fazla yorulmasına bağlı olarak göz altı torbalanması, göz altı renk değişimleri, göz altında çökme, göz altı kapağında sarkma, göz kenarı çizgilerinde derinleşme gibi bazı sorunlara yol açabilir. Özellikle alt göz kapağında oluşan bu sorunlar, kişide çökmüş, yorgun ve yaşlı bir ifadeye yol açar.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

 • Alt göz kapağı estetiği planlanırken yanak bölgesi, alt göz kapağı ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilir.
 • Ameliyat öncesinde, alt göz kapağındaki sarkma ve gevşeme miktarına, torbalanan yağ yastıkçıklarının yoğunluğuna ve göz altındaki çökmenin derecesine göre değerlendirme yapılarak, çıkarılacak olan deri ve yağ miktarı belirlenmektedir.
 • Alt göz kapağının içinden ya da kirpiklerin hemen altından kesi yapılarak, cilt kaldırılmakta ve bu bölgedeki yağ yastıkçıkları göz altı çukuruna dağıtılmaktadır. Genellikle yağ yastıkçıklarının göz altı çukuruna yayılmasıyla birlikte, göz altında oluşan çöküntü önemli oranda düzeltilebilmektedir.
 • Alt göz kapağı estetiği sırasında, yağ yastıkçıkları ile çöküntülerin giderilmesinin yanı sıra, fazla olduğu belirlenen deri ve kaslar da çıkartılır, orta yüz bölgesi yukarıya doğru taşınır. Böylelikle bozulmuş olan alt göz kapağı ve yanak ilişkisi dengelenmiş olur.
 • Gerekmesi halinde göz çevresindeki kırışıklıkları gidermek amacıyla botox ya da kimyasal soyma işlemi uygulanabileceği gibi, göz çevresindeki renk değişikliği için de yağ enjeksiyonları veya lazer tedavisi uygulanabilir.
 • Alt göz kapağı ameliyatında lokal anestezi ile birlikte sedasyon (hafif uyku hali) adı verilen sakinleştiricilerin de kullanılması gerekir. Ameliyat yaklaşık 1,5-2 saat içinde tamamlanmaktadır.

Göz kapağı estetiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız lütfen ilgili linke tıklayınız.

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı