Soyucu Olmayan Lazer Tedavisi ile Ameliyatsız Göz Çevresi Estetiği

Soyucu-Olmayan-Lazer-Tedavisi-İle-Ameliyatsız-Göz-Çevresi-Estetiği
Soyucu Olmayan Lazer Tedavisi ile Ameliyatsız Göz Çevresi Estetiği

Ameliyatsız Göz Çevresi Estetiği İzmir

Yüz bölgesinde uzun süre güneşe maruz kalma ve mimik kasların hareketine bağlı olarak zamanla, ince çizgiler, kırışıklıklar, renk değişiklikleri ve yapısal değişiklikler olur. Güneş ışınları yanı sıra sigara gibi çevresel toksinler de bu problemlerin gelişiminde önemli rol oynar.

Son yıllarda lazer teknolojisindeki ilerlemeleri, yüzdeki kırışıklıklar, akne izleri, ameliyat izleri ve çeşitli deri lezyonlarının, tedavi sonrası kısa iyileşme süreci ile tedavisini mümkün kılmaktadır.

Günümüzde kullanılan lazer cilt yenileme sistemleri ablatif (soyucu) veya non-ablatif (soyucu olmayan) sistemlerdir. Ablatif (soyucu) lazer sistemleri hem ciltte mikro kanallar açarak hem de cildin üst tabakasını soyarak etki gösterir. Sonuçları çok daha etkileyici olmasına rağmen, işlem sonrası cildin iyileşme süreci uzundur, kişiyi 10 –15 gün süre ile sosyal hayatından uzaklaştırır, komplikasyon gelişme riski yüksektir.

Soyucu olmayan fraksiyonel lazer sistemlerinin avantajı ise cildin derin tabakalarını hedeflemesi, üst tabakaları hasarlamadan yerinde bırakmasıdır.

dilek-bagdatli-kimdir

Sonuçlar soyucu lazerdeki kadar etkili olmasa da, mükemmel bir emniyet profilinin olması ve tedavi sonrası daha hızlı iyileşme olması bu sistemleri popüler yapan nedenlerdir. Genellikle hastalar tedaviyi takiben 1-2 gün içerisinde normal yaşama dönebilmektedir. Uygulama konforludur, genellikle bölgesel tedaviye bile ihtiyaç duymaz.

Bu sistemlerle tedavi başlıca göz kapağı estetiği ve göz çevresi problemlerinde kullanılabilmektedir. Bunlar; üst göz kapaklarında sarkma, gözaltı morlukları, gözaltı torbalanmaları, yüzeysel ve derin kırışıklıklar, deri tonüsü ve yapısının güçlendirilmesi gibidir.

Bunun yanı sıra;

  • Güneş hasarına bağlı cilt görünümünü iyileştime,
  • Cerrahi yara izlerinin tedavisi,
  • Gebelik dönemi veya aşırı kilo alımına bağlı çatlakların iyileştirilmesi,
  • Akne izlerinin tedavisi gibi pek çok alanda da kullanılabilir.

Emerge, non-ablatif fraksiyonel lazer uygulamaları; lentigolar, solar lentigolar, melasma, discromia gibi pigmente lezyonların ve ince çizgiler ve yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde kullanımıyla ilgili olarak 2011’de FDA onayı almıştır.

Sistem, yine özel dalga boyu ve güvenli teknolojisi ile göz çevresi uygulamalarında FDA onayına sahiptir.

Uygulama,

  • 3 ila 6 seans arasında yapılabilir. Seanslar 1-2 hafta arayla uygulanır.
  • Cilt yenileme tedavisi tüm cilt tiplerinde emniyetle uygulanabilir.
  • İşlem tedavi edilecek bölgeye göre 10-30 dakika sürmektedir.
  • Hasta genellikle aynı gün içerisinde günlük aktivitelerine dönebilmektedir.
  • Tedaviden sonra hafif bir kızarıklık, bazen göz çevresinde hafif bir ödem olabilir. Ancak bu durum 1-2 gün içerisinde düzelir.

soyucu-olmayan-lazer-tedavisi-ile-ameliyatsiz-goz-cevresi-estetigi

ameliyatsiz-goz-cevresi-estetigi

 

dilek-bagdatli

Op. Dr. Dilek Bağdatlı
Estetik, Plastik ve Rekonstreüktif Cerrahi Uzmanı El Cerrahisi Yandal Uzmanı